לקראת ההצבעה על תקציב המדינה: 73% מהציבור מתנגד לכספים הקואליציוניים בתקציב 2024

בין המתנגדים 93% מהציבור החילוני, 67% ממצביעי הליכוד וכמחצית ממצביעי הציונות הדתית ועוצמה יהודית
המשטרה גילתה מעבדת סמים בפנטהאוז באשדוד
הכסף שנתפס

לקראת ההצבעה במליאה על תקציב המדינה, מפרסמת עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון סקר חדש המצביע על התנגדות של 73% מהציבור היהודי הבוגר בישראל לקיצוץ נרחב בתקציב המדינה תוך הקצאת מיליארדי שקלים לטובת המגזר החרדי והחזרה בתשובה, על פי ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות הדתיות.

השאלה שנשאלה: תקציב 2024 העומד להצבעה בכנסת כולל קיצוצים נרחבים בשירותים חברתיים, בריאות, חינוך, תרבות ועוד. לצד הקיצוץ הוקצו על בסיס ההסכמים הקואליציוניים מיליארדי שקלים לישיבות, מערכת החינוך החרדית, ולחיזוק זהות יהודית אורתודוקסית בקרב הציבור החילוני. מה עמדתך?

על פי ממצאי הסקר שערך מכון סמית, עולה כי בקרב בעלי הדעה (89%) בציבור היהודי הבוגר, 73% מתנגדים לכך, וסוברים כי "יש להפנות כל תקציב אפשרי לצרכי הלחימה ולשיקום הנגב המערבי, הצפון וחיילי המילואים, ולבטל את הכספים הקואליציוניים שהוקצו למפלגות החרדיות והחרד"ליות". רק 27% תומכים בכך וסוברים כי "יש לכבד את ההסכמים הקואליציוניים וכי ההקצבות לישיבות, לחינוך חרדי, ולזהות יהודית דרושות לחיזוק זהותה היהודית של מדינת ישראל."

בקרב הציבור החילוני 93% מתנגדים לתקציב וכך גם 77% מהמסורתיים הלא- דתיים, 60% מהמסורתיים הדתיים ואף 57% מהציבור הדתי לאומי. בקרב מצביעי הליכוד 67% מתנגדים לתקציב. לעומת זאת קיימת 100% תמיכה לתקציב בקרב הציבור החרדי.

יש רוב למתנגדים לאישור התקציב עתיר ההקצבות למגזר החרדי ולהחזרה בתשובה בכל המחנות הפוליטיים, מימין ועד לשמאל. כך נמצא כי ההתנגדות רבה יותר בקרב נשים [76%] מאשר בקרב גברים [70%] ובקרב עולים מחבר המדינות [91%].

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש- לחופש דת ושוויון הגיב על ממצאי הסקר ואמר כי "ההתנגדות בציבור לשוד הקופה הציבורית לצורך תשלום שוחד למפלגות הדתיות היא עקבית ורבת שנים. הפעם נוסף לה אף המימד הייחודי והכואב של מלחמת ה-7 באוקטובר והעימות עם החיזבאללה, אשר ממחישים עד כמה הפוליטיקאים בממשלה אטומים לצרכי המדינה ורצון הציבור, כולל מצביעיהם, וממשיכים להיות שבויים בידי המפלגות החרדיות והחרד"ליות, באופן החותר תחת זהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המבטיחה חופש דת ושוויון לכל, ובמקום זאת מוסיפה מיליארדי שקלים לחינוך ללא ליבה, המטיף להשתמטות מן השירות הצבאי, ומערער את ביטחון המדינה ורווחתה הכלכלית. הפעם בולט במיוחד הצורך לשים גבול לציניות הפוליטית המאפיינת את רוב הפוליטיקאים, מימין מהמרכז ומשמאל. חדו"ש פועלת בבתי המשפט לעצור כספים קואליציוניים ולעורר את הציבור להפנים את החובה לדרוש מנבחריו התחייבויות אמתיות להתנגד לסחטנות המפלגות החרדיות. אין לי ספק כי בבחירות הבאות נושא זה ישפיע על תוצאותיהן ויקרב אותנו למימוש הבטחות מגילת העצמאות וחיזוק ערכי הדמוקרטיה."

הסקר בוצע בין התאריכים 21-22 בפברואר 2024, בקרב 600 איש/ה המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות דגימה ±4.0%

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך