הפגישה המרגשת

"אם לא היינו שם הם לא היו אתנו היום"

לפני כשלושה שבועות ארעה תאונה קשה בכביש 4 לכיוון אשדוד. ארבעה רכבים היו מעורבים בתאונה ובהם שני נפגעים קשים, שמשון שהרבני, לשעבר חבר מועצת העיר אשדוד ונהג משאית. המזל המאוד מאוד גדול שלהם הוא שבדיוק היו שם דור פרידמן וטל פלקס מאיחוד הצלה, שהגישו להם עזרה והצילו את חיים. דור: "זו הייתה השגחה עליונה". השבוע נפגשו פרידמן ופלקס עם שהרבני שעדיין מאושפז. שהרבני: "הייתם במקום הנכון ובזמן הנכון, אין מילים בפי כדי להודות לכם".
: שהרבני המאושפז עם פרידמן משמאל ופלקס מימין בפגישה השבוע. (צילומים: איחוד הצלה)

כלום לא הכין את דור פרידמן וטל פלקס לאירוע הזה שייחרט בזיכרונם לנצח. אירוע שבו הם הצילו חיים, בתזמון שהוא מבחינתם שילוב של השגחה אלוהית והמקצועיות שלהם כאנשי ארגון איחוד הצלה סניף אשדוד. היום בזכותם שתי משפחות לא איבדו את יקיריהן וממשיכות בחייהן. אחד הניצולים הוא שמשון שהרבני, חבר מועצת העיר לשעבר. השניים הגיעו השבוע לבקרו בבית החולים אסותא אשדוד, וזו הייתה הפעם הראשונה ששהרבני ראה את מצילי חייו לאחר התאונה. ההתרגשות כמו שאתם מתארים לעצמכם הייתה בשיאה.

אבל נחזור לתאונה. בעצם דור וטל הם אלה שחוזרים לשם: "היינו בנסיעה מנהלית באמבולנס של איחוד הצלה בדרך מהמרכז חזרה לאשדוד בכביש ארבע וראינו רכב ג'יפ ומשאית עם אורות מהבהבים בצד שמאל של הכביש, במקום המסוכן, סמוך לגדר ההפרדה. עצרנו מאחוריהם עם מעט רווח (שיסתבר בהמשך שהציל את חיי ילדיו של שהרבני – מ.ס) והדלקנו אורות אדומים מהבהבים כדי לסמן ולראות אם קרתה תאונה. הבנו שהם רק נתקעו והתעכבנו לידם לחפש לכם כבלים להנעה. נהג המשאית רצה לעזור לשהרבני ולכן עצר לחפש כבלים ברכבים חולפים. אנחנו חזרנו לרכב לבדוק אם יש לנו כבלים ולפתע שמענו בום. יצאנו מהר לעברם וראינו שקרתה תאונה".

דור פרידמן. "הצלת החיים זורמת בעורקנו".

מה קרה?

דור: "נהג המשאית ניסה לעצור רכבים להביא כבלים, אז אנשים כנראה נבהלו ואו הופתעו ושני רכבים נכנסו בהם. רכב אחד עצר להבין כנראה מה קורה וזה שהגיע מאחורי נכנס בו. היו ארבעה רכבים מעורבים וכמו שהבנו שני פצועים קשה. נהג המשאית ושמשון. נהג המשאית עף מעוצמת התאונה על המשאית ושמשון עף אל מתחת למשאית".

ולכם לא קרה לכלום?

דור: "זה היה נס. חצי דקה לפה חצי דקה לשם, יכולנו להיות מעורבים בזה גם אנחנו"

הייתם בדיוק בזמן.

"זו הייתה ההשגחה עליונה. אם אנחנו לא שם זה היה יכול להיגמר יותר גרוע, הם לא היו אתנו היום. גם שמשון היה נפגע וגם הילדים שלו, שהאמבולנס שלנו הגן עליהם כי עמדו בנינו לבין המשאית כי נוצר מרווח ביטחון. שמשון היה ממשיך לדמם והדימום היה יכול להיגמר בפציעה או קשה או במוות, כך גם נהג המשאית"

"זה היה נס". פרידמן.

נחזור לביקור השבוע. ביום ראשון כאמור הגיעו שני מציליו של שמשון ושל נהג המשאית שקיבל גם הוא טיפול פרידמן ופלקס, לביה"ח אסותא באשדוד לבקר את שמשון שהרבני. נהג המשאית שוחרר מאשפוז עוד לפני.

דור סיפר לשהרבני: "אתה ונהג המשאית נפגעתם קשה הנהג עף על המשאית ואתה מתחת למשאית, מיד הנחתי לך חסם עורקים לעצור דימום והזעקנו כוחות חירום נוספים". טל הוסיף: "במקביל טיפלתי בפצוע השני שנפגע קשה גם הוא, ובהמשך הגיעו אמבולנסים נוספים שפינו אתכם לבית החולים"..

שמשון שהרבני התרגש לראות את שני מצילי חייו ואמר להם: "אני מתרגש לראות אתכם. חיפשתי אתכם. אתם הצלתם לי את החיים עם חסם העורקים והייתם במקום הנכון ובזמן הנכון. אין מילים בפי כדי להודות לכם, השלמתם לי תמונה של מה שקרה בתאונה ואני לא אשכח אתכם".

דור איך הייתה הפגישה מבחינתך ומבחינת טל עם שמשון?

"הרגשה עילאית לראות את האדם שהצלנו".

בעצם גם אתם סיכנתם את החיים בכביש המהיר. כולנו זוכרים את המקרה של אחיך התאום .

למי שלא זוכר, מתן פרידמן (28), אחיו התאום של דור איש מד"א, נפצע לפני כ-4 שנים בצורה קשה. מתן אושפז במחלקת טיפול נמרץ, כשהוא מונשם ומורדם. מתן, כונן מד"א אז סטודנט במכללת אשקלון, נפגע קשה בתאונת דרכים באזור גשר עד הלום כשהוא רכוב על אופנוע ההצלה של מד"א. הוא נפגע, נותח ועבר החלמה ארוכה מאוד עד שחזר לחייו.

מה עם אחיך מתן?

"עדיין יש לו צליעה, אבל הוא הולך על הרגליים. הוא בחיים וזה הכי חשוב. מתן פעיל מנהלתי במד"א, אחראי מתנדבי נוער ורכז מתנדבים במרחב לכיש. הוא בעזרת השם רוצה לחזור כשהגוף יאפשר לו. זה זורם בעורקנו. הצלת החיים".

דור מוסיף: "הצלת חיים זה אלף בית אצלי. זה משהו שאני גדל וחי אותו מעל עשור. אם צריך אז ניגשים לטפל בפצוע גם בכביש סואן. יש את הדרך ואת הבטיחות שאנחנו שומרים עליה. אנחנו רואים את הסכנה ובודקים מאיפה אפשר להגיע אל המטופל ולפי זה אנחנו עובדים. אבל למרות הסיכון שלי, מדובר בהצלת חיי אדם."

תן עצה מניסיונך למי שנתקע עם הרכב בכביש

"דבר ראשון להפעיל אורות אזהרה וללבוש אפוד זוהר. אם יש אופציה אז לשים משולש זוהר. חשוב לעמוד בצד ימין בשול בטוח, או במפרץ בטוח".

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך