ריאיון פרישה

"שר" האנרגיה של צה"ל

סגן אלוף יואב סויסה מאשדוד, 42, הוא ראש ענף הדלק הראשון במרכז ההספקה המטכ״לי האחראי על כל הניפוק של הדלקים והשמנים בצה"ל. במילים אחרות כל מה שזז בצה"ל או כל מה שקוק לאנרגיה, לא קורה בלעדיו. אם תרצו "שר האנרגיה" של צה"ל. לרגל פרישתו מהצבא ערכנו עם מי שהצבא נע באחריותו ראיון פרישה. ומה הלאה? לא תאמינו לאן הוא שואף להגיע...
סא"ל יואב סויסה.

איך לפתור את בעיית מחיר הדלק הוא לא יודע בדיוק, אבל איך להניע את כל הצבא, אבל כולו, הוא בהחלט יודע. קבלו את יואב סויסה 42 באשדוד באזור י"ב. לעיר הוא הגיע בעקבות אשתו, לירון, עובדת בחברת לוגיסטיקה באשדוד, ולהם שני ילדים. אבל אם נוסיף לשמו של יואב סויסה את הדרגה שלו אז תקבלו את – ס"אל יואב סויסה ראש ענף הדלק הראשון במרכז ההספקה המטכ״לי האחראי על כל הניפוק של הדלקים והשמנים בצה"ל. שזה בעצם האיש שכל מה שקשור לאנרגיה בצה"ל עובר דרכו, ממטוסים, דרך טנקים, רכבים ועד החשמל בחדר במשרד או הגז באחד המטבחים. אם תרצו "שר" האנרגיה של צה"ל.. שעשה את כל הדרך מלמטה, מההגה במשאית ועד למעלה למי שמחזיק את "ההגה" על התנועה בצה"ל. תנועה תרתי משמע.

יואב סויסה התגייס לצה"ל במרץ 1999 כנהג במרכז ההובלה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, לאחר שסיים קורס קצינים שירת בכל תפקידי הפיקוד ובמגוון תפקידי המטה במרכז. בתפקידו האחרון שירת יואב כראש ענף הדלק הראשון במרכז ההספקה המטכ״לי האחראי על כל הניפוק של הדלקים והשמנים בצה"ל. סא"ל סויסה מאשדוד, הוא רע״ן הדלק הראשון במרה"ס. בשבוע שעבר הוא השתחרר מצה"ל לאחר 23 שנות שירות. סיבה טובה לריאיון.

נפרד אחרי 23 שנה.

סא"ל סויסה. אתה יכול להסביר מה זה בדיוק התפקיד?

"אני אחראי על כל תחום הדלק השמנים והגז בצה"ל בשגרה ובחירום".

ובמילים פשוטות לאזרחים?

"זה דלק למטוסים, לטנקים גז למים חמים ובישול, שמן למכונות לרכבים לטנקים ועוד".

תשמע, שאפו. זה חתיכת תפקיד

"זה לגמרי "חתיכת" תפקיד, שמגיע עם אחריות גדולה מאוד".

בנינו, שאף אחד לא ישמע. למה לעזוב זה תקפיד גם מעניין בעל עוצמה. בעל אנרגיה…?

"התפקד הוא תפקיד עצמתי, משמעותי הוא מלא סיפוק בעשייה. אני בתפקיד הזה כבר 3 שנים ובאיזשהו שלב אני גם רוצה להתקדם, למצות את עצמי בעוד אפיקים חדשים אחרים".

מה ההבדל בין דלק בצה"ל לדלק באזרחות. אם יש בכלל?

"ההבדל המרכזי הוא בזמינות שנדרשת ובכמויות. בסוגי הדלק אין הבדלים. הצבא עשה  תהליכים מאוד משמעותיים להתאים עצמו לצורך של המשק הרגיל. השוני הוא בכמויות ובזמינות. בסוף גם לנו יש מאגרים שבהם אנחנו מאחסנים דלק בשגרה ובחירום".

בוא נרגיע, או שלא, את הקוראים. בעקבות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, מה המצב בצה"ל?

"אני חושב שצה"ל, בטח בשמנים ודלקים, עוסק בלמידה במיוחד לנוכח המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. בחודש מאי האחרון ובנובמבר שנה שעברה, ביצענו שני תרגילים מאוד גדולים בתחום אספקת הדלק. אנחנו כל הזמן בוחנים את היכולות שלנו, עד כמה אנחנו מתאימים עצמנו לאתגרים של מחר".

בקיצור לא חסר דלק

"בשלב זה לא".

"לגמרי חתיכת תפקיד". סא"ל סויסה.

סא"ל סויסה מתכוון לאחר הפרישה קודם כל לבלות זמן רב יותר עם משפחתו. לאחר מכן הוא מתכנן להמשיך ולפעול בתפקידים שיוכלו להשפיע על אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית שלנו. "בשלב זה שאני צריך אתגר חדש", הוא אומר

לאן פניך?

"פניי הם בעיקר לעשייה למען החברה, הקהילה ולמען העיר אשדוד. אני רוצה להית במקומות שאוכל להשפיע ולהביא את היכולת שלי לידי ביטוי"

ומה עם למען עצמך?

"החלום שלי בעוד כמה שנים טובות זה להיות ראש עריית אשדוד".

שווה לקחת בחשבון את החלום של סא"ל סויסה שכאמור החל כנהג ועבר דרך ארוכה מאוד, כולל בתפקיד מפקד גדוד הובלה ועד התפקיד הנוכחי, המשמעותי. סא"ל סויסה: "התחלתי כנהג בפרויקט שנקרא 'מנהג למנהיג'. אני הייתי התוצר הראשון בפרויקט הזה. אח"כ סגרתי מעגל כשעשיתי את כל תפקידי הפיקוד במרכז ההובלה ועד לתפקיד המג"ד. תפקידים משמעותיים ומבצעיים מאוד. אחרי תפקיד מג"ד הובלה, הלכתי לפקד על גדוד של צוערים בבית הספר לקצינים, בה"ד 1, תפקיד מלא משמעות ושליחות "בשמורת הטבע" של צה"ל, כמו שאני מכנה אותו".

תמיד יש רגע אחד שמסכמים תקופה, במקרה שלו תקופה בת 23 שנים, שאותו לא שוכחים. עבור סא"ל יואב סויסה, היה רגע אחד כזה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.

הוא מספר בהתרגשות. "בשירות שלי היה לי קשר עם כל מיני אנשים בכל פסיפס ומגוון החברה הישראלית. אם אני צריך לקחת את הרגע המכונן, מדובר ברגע מבחינתי שאני עוד מתרגש שאני מדבר עליו עכשיו. זה היה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, שבו אני לבוש במדי צה"ל ובתחושת גאווה אדירה וליוויתי בבית העלמין ברעננה את משפחת שוקר, שבנם אופיר זכרנו לברכה, היה חייל שלי כשהייתי מג"ד תובלה. לראות את המשפחה רוכנת על הקבר, וכל מה שאני יכול לעשות זה לחבק אותם ולנסות להכיל את העצב הזה, זה רגע שנותן משמעות ופרופורציות לכל העשייה הגדולה שלנו. הרגעים האלה שאתה עם משפחה שאיבדה את היקר לה, שאתה מצדיע בצפירה ורואה את המשפחה נקרעת והגוף שלך רועד  ואתה רוצה רק לחבקם, הם רגעים בלתי נשכחים"

מה יהיה? גם הוא לא יודע.

לפני שנפרד אני רוצה לשאול שאלה שלא יסלחו לי אם לא אשאל אותך. אתה עוסק בדלק , אומנם אתה לא קשור ישירות, אבל מה יהיה עם מחירי הדלק?

"שאלה גדולה עליי".

טוב אז תתמודד איתה באזרחות

"לגמרי"

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך