אל תתעסקו עם אנשי המכס באשדוד

במהלך שנת 2014, אנשי המכס בנמלי אשדוד וחיפה, גבו כ-122 מיליון שקלים מיבואנים בגין הצהרות לא נכונות, כאלה שניסו לעבוד על המדינה ובסופו של דבר שילמו הרבה יותר

עובדי בתי המכס בנמלים הימיים, באשדוד ובחיפה גבו בשנה החולפת כ-122 מיליון שקל מיבואנים שמסרו כ-13,500 הצהרות לא נכונות לגבי ערך התכולה, סיווגה, מקורה וכיוצא בזה. אותם יבואנים, נדרשו כמובן לשלם את פער המיסים בין הצהרותיהם למכס לבין נתוני האמת. לשם המחשה, מכס אשדוד דרש מיבואן שהצהיר על יבוא כוהל מפוגל, הפטור ממס קנייה ובפועל לאחר בדיקת רכיבי הנוזל התברר שיובא כוהל שאינו מפוגל, החייב במס קנייה, לשלם את פער המיסים בסך של יותר מ-8 מיליון שקל. במקרה נוסף, אף הוא במכס אשדוד, יבואן שהצהיר על יבוא שום יבש והלכה למעשה ייבא שום טרי, נדרש לשלם את פער המיסים שעמד במקרה זה על כ-440 אלף שקל. סך ההכנסות ממסים בבתי מכס חיפה ואשדוד הסתכמו אשתקד ב-33.5 מיליארד שקל.

בשנת 2014 עברו באשדוד ובחיפה כשני מיליון מכולות, יבוא ויצוא יחדיו. לאחר בדיקת הניירת המכסית שלהן ולאחר הפעלת מערכת הפרופיילינג לאיתור סיכונים, כ-19,000 מכולות עברו בדיקה פיזית ותכולתן נפרקה לשם כך, ליקויים נמצאו ב-18% מהמשלוחים שנבדקו. פעילות זו חשפה, בין השאר, כ-750 מקרים של הברחת סחורות. בין מקרי ההברחה הבולטים: הודות לפעילות של מכס אשדוד נמנעו, בין השאר, הברחת אלפי זיקוקין ואמצעי לחימה קרים בשתי מכולות שרק קישוטים לחג המולד היו אמורים להימצא בהן והברחת אלפי חפיסות סיגריות, קורקינטים ממונעים, טלפונים סלולאריים ועוד במכולות שהוצהר לגביהן שמכילות ריהוט לגן.

עוד עלה מהנתונים כי נמצאו כ-1,300 משלוחים, שיובאו ללא צירוף אישורים מתבקשים של הרגולטורים, כמו אישורי מכון התקנים ומשרדי הממשלה השונים. כרבע מהתפיסות בבית מכס אשדוד, כ-500 במספרן, נעצרו בשל פגיעה בקניין הרוחני של בעלי הזכויות כמו משלוח של נעלי ספורט, שנתפס במכס אשדוד ובו למעלה מ-6,000 זוגות נעליים וכמות זהה של תוויות מפרות את הסימן Nike. הגדיל לעשות יבואן, שיבואו נחסם ע"י מכס חיפה לאחר שנמצא משלוח של אלפי זוגות נעלים מזויפות ועליהן, לא פחות משתי תוויות במקביל, האחת של אדידס והאחרת של Nike.

בשנה החולפת, המשיך מכס אשדוד באכיפה המוגברת בכל הנוגע ליבוא אישי של כלי רכב יוקרתיים. ל-250 יבואני רכב, שמסרו הצהרות כוזבות לגבי מחיר הרכב וכנגזרת מכך החיוב בתשלום מסים, הוצאו דרישות לתשלום בסך כולל של כ-12 מיליון שקל.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך