הכל על חוק הירושה

מה היא ירושה? בשפה המשפטית, ירושה פירושה לקיחת זכויות של אחר כיורשו. בדרך כלל היא מציינת העברת זכויות וחובות של הנפטר ליורשיו החוקיים. המילה ירושה משמשת גם להתייחסות לזכויות, עזבון וחיובים שהותיר אדם לאחר מותו, ללא קשר לשאלה אם ערך הנכס גדול או נמוך מהחיובים. היא עשויה גם להצביע על זכותו של היורש להשתלט על עזבונו של המנוח. הירושה כוללת לא רק את הזכויות והחובות שהותיר הנפטר בעת פטירתו, אלא היא כוללת גם חיובים, זכויות וחובות חדשים המגיעים לקיימים לאחר פתיחת הירושה
תמונה: FREEPIK

צוואה וירושת צוואה

כאשר אדם נפטר, רכושו חייב לעבור לאדם חי. ירושה או העברת רכוש זו מוסדרת על ידי צוואה. במקרה של ירושת צוואה, עזבונו של המנוח, לאחר עמידה בכל ההתחייבויות הקיימות, מחולק באופן שנקבע בצוואה. במקרה של ירושת עזבון ללא צוואה מסודרת, העיזבון מחולק לפי דיני חוק הירושה. בעלי עושר רב מכינים בדרך כלל צוואה מפורטת כיצד העושר שלהם יעבור לאחר מותם, בעוד שאנשים שאין להם הרבה נותנים לו לעבור למשפחתם ללא כל העדפה ממשית.

חוק הירושה והצוואה

רצף צוואה קל יחסית. הנציג האישי או מנהל העזבון צריך לקבל אישור צוואה כדי להוכיח שהצוואה אמיתית. הצוואה מאפשרת למנהל העזבון או לנציג לחלק את עזבונו של המנוח על פי הצוואה. ניסוח לא תקין של הצוואה בא פעמים רבות כמכשול להגשמת רצונותיו של המוריש. זה משפיע גם על הזכויות הלגיטימיות של המוטבים. אם עורך דין לא יעמוד בחוקי הצוואה או הירושה בצוואה, הוא עלול להעמיד על כף המאזניים את עצם תוקף הצוואה. בדרך כלל, על עורך דין חלה חובה משפטית להבטיח כי:

 • הצוואה לוכדת במדויק את הוראות הלקוח.
 • המוריש כשיר משפטית לערוך את הצוואה.
 • המוריש מתכוון לערוך את הצוואה מרצונו החופשי.
 • הצוואה עומדת בדרישות חוק הצוואות בתוקף.
 • הצוואה נערכת ללא כל שיהוי מיותר.

מהו חוק הירושה וכיצד הוא קובע את חלוקת הרכוש?

דיני הירושה הם תת-קבוצה של חוקים הנכללים תחת מטריית דיני העיזבון. לגבי עיזבון, דיני הירושה הם החוקים הקובעים כיצד יחולק הרכוש עם פטירת בעל העיזבון. 

מבחינה משפטית, הירושה מוגדרת כנטילת זכויות של אחר בתפקיד יורשו. במילים אחרות, ירושה מתייחסת להעברת זכויות וחובות של המוריש (אדם שנפטר) ליורשיו החוקיים. חלוקת רכושו של אדם לאחר מותם ידועה לרוב בתור ירושה. ככלל, לאחר פטירתו, הרכוש מחולק בהתאם לכוונותיו של המוריש כפי שנאמרו בצוואתו. ירושה תואמת אפוא את רצונותיו המוצהרים של המוריש כפי שפורטו בצוואתם. 

חוק הירושה יוצר בדרך כלל היררכיית העדפה בין היורשים הפוטנציאליים של המוריש, ויתוו את סדר העדיפות לחלוקת עזבונו של המוריש. קרובי משפחה קרובים, כגון בן זוגו של המוריש וילדיו יקבלו עדיפות ראשונה. המשמעות היא שקרובים יקבלו חלוקות מהעיזבון לפני שאחרים ייחשבו. לאחר שהקרובים יותר קיבלו את חלקם בעיזבון, ייחשבו קרובים רחוקים יותר, אם יישאר משהו בשלב זה. שוב, אם לאדם הייתה צוואה לפני פטירתו, יש למלא אחר תנאי הצוואה. עם זאת, אם בעל עיזבון נפטר ללא צוואה, אז חוק הירושה יקבעו את חלוקת העיזבון.

האם אתם צריכים עורך דין משפחה לעזרה בדיני הירושה?

אינכם מחויבים על פי חוק לשכור עורך דין לענייני הירושה, אך יתכן והאינטרס שלכם לעשות זאת יהיה גדול, מכיוון שתהליך הצוואה עלול להסתבך. כאן תוכלו לשאול את עצמכם שאלות לפני שכירת עורך דין כדי להבין מה הוא סוג השירותים שאתם יכולים להזדקק להם. האם תחליטו לשכור עורך דין משפחה או לא יהיה תלוי בפרטי המקרה ובמה שנכלל בעיזבון הצוואה. לכן, עליכם לשאול את השאלות הבאות כדי לראות מהי האפשרות הטובה ביותר עבורכם:

 • האם נכסי העיזבון מספיקים לתשלום חובות כלשהם?
 • האם יש מחלוקות בין הנקובים בעיזבון?
 • האם ניתן לחלק את העיזבון מבלי לערב את בית המשפט לצוואה?
 • האם מדובר בנכס מקרקעין (כגון בית)? אם כן, האם יש מחלוקות על הנכס?
 • האם מדובר בנושאי מס מורכבים? האם העיזבון חייב במס עיזבון?

אם אחד מהדברים לעיל מהווה בעיה במקרה שלכם, או אם המנוח לא הותיר אחריו צוואה כלל, אז מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין, אשר ייצג וליווה לקוחות רבים בדיני הירושה בהצלחה רבה.

חוק הירושה- שאלות ותשובות

מה זה יורש על פי חוק הירושה?

יורש מציין אדם שמונה או נבחר לתפקיד, לאחר כהונתו של מישהו אחר. המונח, יורש, משמש בדרך כלל בהקשר של תאגיד. להתייחס למי שיש לו זכות ממוצא לעיזבון המנוח, יותר נכון להשתמש במילה יורש. מדובר על תכונה, מאפיין או תפקיד כשהוא שמועבר לאדם אחר על ידי המנוח.

מה הם הסוגים השונים של הירושות?

 

 • ירושה בצוואה: סוג זה של ירושה נוצר כאשר צוואה המפרטת את היורש לרכושו של אדם מתבצעת באופן שנקבע בחוק.
 • ירושה על פי חוק הירושה: זוהי הירושה שנקבעה לטובת קשרי הדם הקרובים ביותר של הנפטר בהיעדר צוואה מסודרת.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך