חב לו את חייו

"אם הוא לא היה מגיע הייתי מת"

גיורגי קלמיקוב, נהג משאית, חייב את חייו לרזיאל זנאתי קב"ט בנמל אשדוד, שהיה במקום הנכון עם הידע הנכון להצילו כשקיבל אירוע ללבי בנמל אשדוד. זנאתי הוא מתנדב במד"א ונעזר בידע שרכש יחד עם עוד שניים מצוותו להציל את גיורגי: "אני לא גיבור. רק רציתי לעזור לזולת. הכי חשוב שגיורגי עכשיו חי. בנמל יש ערך עליון לחיי אדם". מסתבר אגב שזו הפעם השנייה שהוא מציל חיים!!
רזיאל זנאתי, בנמל אשדוד. "המאבטחים והבודקים בנמל אשדוד הם ברמה מהגבוהות בארץ".

השעה הייתה 10.47 בדיוק. רזיאל זנאתי ישב לפני כשלושה שבועות במוקד הביטחון של נמל אשדוד. הקריאה שהגיעה אליו, תהפוך אותו ואת עוד שניי מאבטחים מצוותו, לגיבורי היום, כאלה שבזכותם אדם אחד נשאר בחיים. לא פחות מזה.

רזיאל זנאתי, 28, תושב אשדוד גר באזור המע"ר. הוא מנהל משמרת, קצין ביטחון תורן של כל מערך הביטחון בנמל אשדוד. כבר 7 שנים הוא נמצא שם, מוכן לכל תרחיש. מסתבר שגם לתרחיש שאירע באותו היום לפני כ-3 שבועות הוא היה מוכן, למזלו של נהג המשאית גיורגי קלמיקוב.

רזיאל מספר: "היית במוקד ופתאום קיבלתי דיווח מהמאבטח שנמצא באזור השער של כניסת המשאיות, ראובן אזולאי, לפיו יש תאונה באזור שלו. תאונה בה נהג משאית שנכנס במחסום".

רזיאל לא חשב פעמיים ויצא במהירות שיא למקום, שאינו רחוק מהמקום בו היה. כשהגיע הבין שמקורה של התאונה במשהו אחר לגמרי: "מהרגע שקבלתי דיווח רצתי למקום. הגעתי תוך 7-8 שניות וראיתי את המאבטח שהתחיל החייאה לנהג משאית בקבינה למעלה כשהוא עוד יושב על הכיסא.

רזיאל (משמאל) וגיורגי. "מזל שלי".

כאן המקום לעצור את סיפור האירוע ולספר משהו מאוד חשוב שישפיע על המשך העלילה. רזיאל הוא מתנדב במד"א משנת 2009. התחיל כמתנדב נוער במסגרת מחויבות אישית בכיתה י', לאחר הגיוס עשה קורס חובשי רפואת חירום, והוא כיום נהג אמבולנס וראש צוות.

עכשיו עם המידע הזה נחזור למשאית ולנהג, ששמו הסתבר מאוחר יותר כגיורגי קלמיקוב בשנות ה-50 המאוחרות לחייו, ולהחייאה. רזיאל :"אני וראובן המאבטח שאיתי הורדנו את הנהג מהקבינה למדרכה על מנת לבצע את הטיפול כמו שצריך. הסתבר שהוא סבל מאירוע לבבי. זיהיתי שהנהג מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה. התחלתי החייאה מלאה מההתחלה שכללה עיסויים והנשמות".

עוד הוא מבצע את ההחייאה, הגיע למקום מאבטח שלישי, דורי בתיתו ורזיאל שלח אותו להביא את מכשיר הדפיברילטור (מכשיר המחזיר קצב לב לפעולה סדירה על ידי מתן שוק חשמלי ללב – מ.ס).  "אצלנו בנמל בכל מבנה יש אחד כזה". מסביר רזיאל. דור חזר במהירות שיא עם הדפיברילטור: רזיאל: "בזכות המהירות הזו חיברתי את המכשיר לנהג ונתתי לו שוק חשמלי. השוק שהגיע מהר מאוד, הוא אחד הדברים שהגדילו את הסיכויים שלו לשרוד".

אבל כאן זה לא נגמר. רזיאל והצוות שלו המשיכו בהחייאה עוד 5-6 דקות ולא הפסיקו עד שגיורגי  התחיל לגלות סימני חזרה לחיים. באותו הזמן גם הגיע אמבולנס טיפול נמרץ של מד"א והם המשיכו את הטיפול, כשגיורגי כבר בהכרה, ומשם פינו אותו להמשך טיפול בבית החולים אסותא אשדוד. חייו של גיורגי ניצלו.

אחרי שכל העשן התפזר והחלה חקירת האירוע, הסתבר כי גיורגי קלמיקוב קיבל את האירוע הלבבי במהלך הנסיעה שלו. מה שעוד הסתבר בדיעבד שזה קרה, למזלו, במקום הנכון, בזמן הנכון וליד האנשים הנכונים ובראשם רזיאל זנאתי ושני אנשי צוותו בטיטו ואזולאי. אחרת הוא היה כנראה משלם בחייו.

מימין לשמאל דורי בתיתו רזיאל זנאתי וראובן אזולאי בשער בו התרחש האירוע.

רזיאל מלא ב"גאוות יחידה", על החברה שלו בנמל: "המאבטחים והבודקים בנמל אשדוד הם ברמה מהגבוהות בארץ, ומונחים על ידי הגופים הממלכתיים. הערכים איתם מגיעים המאבטחים הינם קדושת חיי אדם ועמידה במשימות הביטחון בשגרה ובחירום. המאבטחים הם יוצאי יחידות קרביות מיוחדות וסיירות, לכן הם בקיאים בנושא של הצלת חיים. ביניהם יש חובשים ומתנדבי כוחות חירום והנושא לא זר להם. המשימה שלנו להגן על המתקן החשוב שהוא קריטי למדינה חשוב לנו לשמור על הרצף התפקודי של הנמל".

רזיאל באמת מגיע לכם כבוד. נפגשתם אתה וגורגי?

"נפגשנו רק השבוע בשידור החי שהיה לנו בטלוויזיה. זו הייתה הפעם הראשונה. הוא מאוד הודה לי. זה היה מאוד מרגש. לא כל יום מצילים חיים של מישהו. לקח לי כמה ימים אחרי האירוע להבין שהוא יכול היה להיות קבור עכשיו והמשפחה הייתה בשבעה. במקום זה הוא הולך חי, נושם ועצמאי. זו הרגשה שאי אפשר להסביר במילים".

ואת ההרגשה של גיורגי אפשר להבין רק ממנו: "אני מודה לרזיאל. אם הוא לא היה מגיע למקום אני אולי לא הייתי פה. הייתי מת. זה המזל שלי"

רזיאל אחרי המילים הללו אתה לא מרגיש קצת גיבור?

"אני מרגיש שרק רציתי לעזור לזולת. רציתי לתת מהכלים ומהניסיון שאני יודע לעזור ולתרום. קטונתי להגיד שאני גיבור. אני שליח".

אל תצטנע. מה אמרו החברים בנמל?

"הם מאוד מעריכים ומאוד שמחים שהצלנו חיים. אני מקבל תמיכה ורק מילים חמות. אמרו לי  שאם כבר מישהו מקבל התקף לב, אז כדאי מאוד שזה יהיה רק לידי"

בראיון בערוץ 13.

מסתבר שהם צודקים

כן. אבל מה שהכי חשוב זה שגיורגי איתנו. דע לך שבנמל יש ערך עליון לחיי אדם, יש כאן ערנות אנושית. יש מערך שלם בנמל התומך בהצלת חיים. אנחנו ארגון מסודר עם מערך ביטחון מקצועי ביותר. בנמל אשדוד, שהוא גבול לכל דבר, עוברות 4000 משאיות ביום. נמל אשדוד חייב לשמור על הרצף התפקודי. מערך הביטחון מאפשר את זה, כמו במקרה הזה. האנשים כאן אנושיים ומוכשרים".

יש עוד טוויסט קטן/גדול בעלילה. לא להאמין, אבל מסתבר שזו לא הפעם הראשונה שרזיאל מציל חיים. לפני כמה שנים היה אירוע נוסף בו נטל חלק רזיאל. גם כאן היה מדובר באירוע לבבי, הפעם של מנופאי חיצוני שקיבל התקף לב על המנוף. רזיאל: "גם כאן פעלנו מהר. הורדנו אותו מהמנוף והצלנו את חייו".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך