"אח"כ באים אלינו בטענות"

מישל ביטון, מ"מ ועד תפעול בנמל אשדוד טוען כי ההקפדה של המשרד לאיכות הסביבה בנמל אשדוד בכל אוניית "גרעינים" שנכנסת, מעכבת את העבודה והיא אחת הסיבות לכך שנוצר "פקק" גדול של אוניות בכניסה לנמל. המשרד להגנת הסביבה: "המשרד להגנת הסביבה לא יאפשר גרימה של מפגעים סביבתיים המשפיעים על התושבים והשוהים באזור".
אחת האוניות שפעולתה הופסקה.

כשמביטים אל מחוץ לנמל אשדוד רואים לא פעם אוניות רבות הממתינות. בוועד עובדי נמל אשדוד העלו לאחרונה טענה בפני הנהלת הנמל לפיה חלק מהאוניות מעוכבות בגלל ההקפדה על נציגי המשרד לאיכות הסביבה בנמל. לטענת נציגי העובדים לפעמים מדובר בהקפדת יתר.

הטענה היא בעיקר באוניות "הגרעינים" שם יש משפכים מיוחדים שמעמיסים את הגרעינים שמגיעים מהאנייה אל המשאיות. מישל ביטון מ"מ יו"ר ועד התפעול בנמל מסביר: "אם בעת העמסה יש ענן אבק , עוצרים את העבודה. גם אם זה אבק של חצי מטר. לפעמים העבודה נעצרת לשעות. בנמל חיפה שמזג האוויר הוא שונה מאצלנו ושם יש רוחות חזקות לא עוצרים את העבודה. זה יוצר מצב שאוניה של תבואה שצריכה להיות יום יומיים בנמל, נשארת שבוע.

מישל נותן דוגמא נוספת אבל שונה בעניין: "השבוע נכנסה אוניה של גרעינים שהגיעה מאוקראינה עם יתושים. נציגי אז איכות הסיבה עצרו את העבודה. האונייה הזו יצאה אחרי שבוע כי לא רצו לפרוק אותה ואו להתעסק איתה". "תבין" הוא ממשיך "שנציגי איכות הסביבה עוצרים את העבודה, אז נהגי המשאיות לא מחכים שעתיים והולכים להתפרנס במקום אחר".

מישל ביטון מדבר גם על עניין המשאיות. ביטון: "יש חוסר במשאיות ליבואנים. במשמרת צריכים להיות 120-160. כמה מגיעים בפועל? מגיעים 30 משאיות וזה כבר עיכוב. זה כבר חודש ומעלה שהמצב הזה ככה. כל פעם אני מקבל טלפון מהעובדים שבאים ואומרים שלא ייתכן שאין משאיות, אבל זו בעיה אחרת שצריכים לראות איך פותרים אותה"

מישל ביטון.

מישל מסכם: "אנחנו באים לעבוד. היום הסיבה העיקרית שיש אוניות בחוץ זה המשרד לאיכות הסביבה שעל כל פסיס קטן עוצר את העבודה לשעות ואפילו גם ימים. היה לנו בעבר מנהלי עבודה שקיבלו קנס כי המשיכו לעבוד. אח"כ אומרים שאנחנו מעכבים ובאים אלינו בטענות"

רק בינואר האחרון הוטל קנס כספי גבוה על ידי המשרד לאיכות הסביבה. המשרד הטיל על חברת נמל אשדוד עיצום כספי בסך כ-1.5 מיליון שקל, בגין הפרות של הוראות שניתנו לחברה על-ידי המשרד לשם מניעה וצמצום של זיהום האוויר ממקור פליטה לפי חוק אוויר נקי. העיצום הכספי הוטל על החברה בגין מספר הפרות של ההוראות, הכוללות אי-התקנה של אמצעים שנועדו למנוע את זיהום האוויר במועדים שנקבעו לכך. לכן נזהרים שם במשנה זהירות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: הטענות נגד ההקפדה הבלתי מתפשרת של המשרד להגנת הסביבה הן כמו מקרה שבו אדם יתלונן שהוא מאחר להגיע הביתה מהעבודה כי השוטרים אוכפים עצירה מלאה בשלט "עצור" ומעכבים את התנועה. המשרד להגנת הסביבה לא יאפשר גרימה של מפגעים סביבתיים המשפיעים על התושבים והשוהים באזור, ומחדד כי חברת נמל אשדוד היא האחראית הבלעדית האחראית לכך לפי כל דין.

חברת נמל אשדוד נדרשה על ידי המשרד להגנת הסביבה להתקין מערכות ייעודיות לצמצום זיהום אוויר בעת פריקת מטעני צובר, כמקובל בנמלי ים מודרניים. חברת הנמל לא השלימה את התקנת המערכות בלוח הזמנים הנדרש, וחלק מהציוד הייעודי שלה למניעת זיהום תקול, על אף שההוראות ניתנו לפני מספר שנים.

לכן, כחלופה זמנית בלבד וכדי למנוע השבתת פעילות החיונית למשק, המשרד אישר פריקה של מטעני צובר ללא מערכות אלו, אך על הנמל לבצע זאת בזהירות רבה ואך ורק בתנאי רוח מתאימים. המשרד ימשיך לפקח על כך שפעולות חברת נמל אשדוד ועובדיה לא יגרמו למפגעים לציבור.

בשולי הדברים, המשרד להגנת הסביבה מאחל הצלחה למועמדים בבחירות להסתדרות בשבוע הבא".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך