יצרן הנעליים שעלה לישראל והפך ללוחם קומנדו ומצטיין הנשיא

לפני חמש שנים הוא עוד ייצר נעליים בצרפת, אבל אז הוא החליט שזה לא בשבילו והוא יעשה עלייה ויתגייס לצה"ל. רק שסמ"ר יוהאן שגר כיום באשדוד, לא ידע שזה יסתיים בגיוס לקומנדו ובהצטיינות אצל נשיא המדינה ביום העצמאות האחרון. סמ"ר יוהאן: " אין מצב שאני חוזר לצרפת אחרי כל מה שעברתי. אני רואה את הבית של בישראל". נשיא המדינה אמר בטקס ליוהאן והמצטיינים האחרים: "אתם גאווה אמתית. אני מצדיע לכם".
צילומים: דובר צה"ל.

כשי', ומיד תבינו למה י' (או יוהאן, וזה הכי הרבה שאנחנו יכולים), ישב לו בצרפת בחנות הנעליים שבה עבד וייצר נעליים חדשות, הוא לא ידע שכעבור 5 שנים הוא ישתתף במבצעים שהשתיקה יפה להם, וזה עוד ביחידת הקומנדו של צבא הגנה לישראל. יותר מזה, הוא לא דמיין שיעשה את זה בהצטיינות, אבל כזו שתקבל הוקרה אצל נשיא המדינה. עכשיו אנחנו מניחים שהבנתם למה רק סמ"ר יוהאן. זאת אומרת סמ"ר יוהאן מצטיין הנשיא.

סמ"ר יוהאן מאשדוד הוא לוחם קומנדו שעשה עלייה מצרפת והיה ביום העצמאות האחרון אחד מ-120 מצטיינים בצה"ל שהגיעו לקבל הוקרה מהנשיא. אגב, לפני שנכנס לסיפור חייו הכל כך מעניין, מהחנות בצרפת ועד המבצעים בקומנדו, נזכיר רק שעוד שלושה חיילים וחיילות מבני אשדוד זכו בהצטיינות הנשיא ביום העצמאות ה-74 למדינת ישראל. לא ניתן לפרסם גם את תמונותיהם בגלל תפקידם הצבאי. רק נספר שהמדובר ב: סמלת מ, סמ"ר מ, סמ"ר י, וסמל ק.

סמ"ר יוהאן.

טקס מצטייני נשיא המדינה ליום העצמאות ה-74 למדינת ישראל התקיים בחמישי שעבר בבית הנשיא. במהלך הטקס העניק נשיא המדינה תעודות הצטיינות וסיכות ל-120 קצינים, נגדים וחיילים מצטיינים מכלל יחידות צה"ל. המצטיינים זכו בתואר מצטייני הנשיא בזכות החתירה למצוינות, הפגנת המסירות, המקצועיות והאחריות המאפיינת אותם וכן בזכות עשייתם הענפה המהווה דוגמה ומופת לצה"ל כולו. ארגון ״יחד למען החייל״ חילק מלגות לימודים לכל המצטיינים בתרומת מר אדי פיית. כל חייל מצטיין יקבל מלגה לתואר אקדמי לאחר השחרור מצה"ל. מבין 120 מצטייני הנשיא, 69 גברים ו-51 נשים, מתוכם 19 קצינים. בנוסף, 68 מכלל המצטיינים הם לוחמים, 25 משרתים כתומכי לחימה ו-27 בתפקידים עורפיים. 4 מהם כאמור מאשדוד. הטקס נערך בנוכחות נשיא המדינה שר הביטחון, מר בני גנץ, ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, חברי פורום המטה הכללי ומשפחות המצטיינים.

ונחזור לסמ"ר י', בן ה- 25 כיום. יוהאן הוא חייל בודד שעלה לפני 5 שנים לארץ. הוא מספר איך הכל התחיל: "כשהייתי בצרפת רציתי לשנות את אורח חי. לחיות עם אקשן. הייתי יצרן נעליים והחלום שלי היה לבוא לארץ ולהתגייס. לא חשבתי שאהיה לוחם, בוודאי לא לוחם קומנדו, אבל ב-2017 ראיתי תכנית בצרפת שדיברה על גיוס כלוחם לצה"ל ועלייה לישראל, אז הלכתי על זה והגעתי במסגרת תכנית "מסע"".

בצרפת נשארו ההורים והאחיות. היה להם מאוד קשה: "זו הייתה החלטה לא פשוטה בשבילם אבל אני החלטתי לעשות את זה. זה היה די ברור עבורי. בסוף המשפחה קיבלה את זה ובגיל 20 עליתי. היה לי חשוב ללמוד את השפה. לא הייתה לי את ידיעת השפה. הלכתי לשתי מכינות ללמוד עוד יותר טוב עברית. כמה הוא רצה ללמוד עברית אפשר ללמוד מהעובדה שהתגייס למחווה אלון בצבא בכדי לשפר את העברית. מה שנקרא חדור מטרה.

מצטיין בקומנדו.

אבל מכאן לקומנדו? איך הגעת לזה?

"באוגוסט 19 הגעתי למחווה אלון כחייל ותוך כדי החלטתי ללכת לגיבוש סיירות. שם קיבלתי זימון גיבוש לשייטת 13. סיימתי את הגיבוש ולא התקבלתי כי העברית שלי לא הייתה מספיק טובה. משם הגיע הזימון לקומנדו למגלן. בנובמבר והתחלתי את המסלול. סיימתי בפברואר 21 והפכתי ללוחם". הוא כבר הספיק להשתתף בכמה פעלו שהשתיקה יפה להן וגם ב"שומר החומות".

נשיא המדינה (בוז'י) הרצוג בירך את יוהאן ויתר 119 המצטיינים: "כאן על הבמה נמצאים 120 מצטיינות ומצטייני צבא ההגנה לישראל. מכל החילות והזרועות, מכל רחבי הארץ – ומתפוצות עמנו. אתם – גאווה אמתית. אני מצדיע לכם!  קראתי את הסיפורים שלכם. התרגשתי מהסיפורים שלכם. באמת מכל אחת ואחד. אתם כאן: בזכות מי שאתם, ובזכות מי שאנו – בזכותכם. תודה רבה לכם. תודה גדולה לא פחות גם לכם – ההורים והמשפחות היקרות. אנחנו גאים בילדים שלכם וגם אנחנו מתרגשים אתכם".

יוהאן כבוד. אפילו הנשיא מודה לך. אבל בנינו לא קשה כל מה עשית? לעזוב בית, להגיע לארץ חדשה בלי שפה, בלי מכרים כמעט, להתגייס לקומנדו ובסוף עוד להצטיין?

"זה לא משהו שקשה לעשות. זה משהו שהייתי חייב לעשות בכדי להגיע למקום שאני נמצא בו היום. לא ראיתי שום בעיה לעזוב את הבית, החברים ולהגיע למדינת ישראל. כשעושים הכל מהלב הכל פשוט. אם אתה עושה הכל מהלב, הכל מצליח".

הנשיא והרמטכ"ל בטקס המצטיינים.

הדברים של הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מסמלים את הערכה שלנו לצה"ל, חייליו ומצטייניו, כמו יוהאן ואחרים: ״מאחורי המילה צבא ומאחורי המילה ׳אנחנו׳ עומדים עשרות אלפי חיילים ומפקדים. ׳אנחנו׳ זה הצופים בגבולות, לרוב הצופות, אלו שמסיירים ואורבים בכל הגזרות, אלו שמבצעים מעצרים, אלו שחוקרים ויוצרים מודיעין, שתוקפים מהאוויר, מהים או בקרקע, שמתאמים את הפעילות בחמ״לים, שמתכננים, שמפתחים אמל״ח, מתחזקים אותו ודואגים לעורף וללוגיסטיקה. ׳אנחנו׳ זה צבא של אנשים, אנשים מסורים ומקצועיים, וביניהם גם אתם, המצטיינים. כל מצטיין עושה זאת בדרכו, אבל לכולם מחנה משותף רחב: מחויבות ומסירות, מקצועיות ושאיפה למצוינות, וגישה בסיסית של הזדהות ומעורבות. הערכתי הרבה לכם. הניסיון מלמד, שהצטיינות איננה עניין רגעי, אלא משקפת תכונה עמוקה ומבוססת, שתפלס לכם דרך בהמשך חייכם".

אחרי כל זה בוודאי לא תתפלאו לגלות שיוהאן קשר את עתידו עם ישראל. הוא, כמו שזה נראה, גם אחרי השירות וההצטיינות בקומנדו, יישאר איתנו לעוד שנים רבות. "העתיד שלי הוא פה בישראל. אני מצב שאני חוזר לצרפת אחרי כל מה שעברתי. אני רואה את הבית של בישראל".

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך