הפעילה החברתית מאשדוד שמבקשת מעדן חסון לשנות מילה בשיר שלו

נורית טופז, מאשדוד אם לילדה עם צרכים מיוחדים, כועסת על הזמר עדן חסון. חסון בשירו – "מה פספסתי" משתמש בביטוי "מפגר". טופז פנתה לחסון בבקשה להוריד את המילה ולמצוא לה חלופה. טופז כתבה לזמר: " יש שלל מילים בשפה העברית לתאר מצבים ודברים. מפגר, אוטיסט, הומו הם לא מילות תיאור או קללה". חסון ענה לה: "זה שהחברה הפכה את המילה לקללה זה נושא אחר. הנושא של ילדים עם צרכים מיוחדים חשוב לליבי ואם נפגעת (ללא סיבה) אני מתנצל". נורית לא מסתפקת בתשובה הזו ואומרת: "במקרה זה הוא באמת פספס".
עדן חסון (מתוך עמוד הפייסבוק של עדן חסון).

"שנינו במקום אחר, את התקדמת מאז ומסתבר אני קצת מאחר. וזה נראה לי מפגר כשאת בנוף שלי אני הופך למישהו אחר. דווקא כשאנחנו לא יחד  המבט שלך פתאום דוקר. משהו בך פתאום עושה בי רעד.. כשאת מלטפת מישהו אחר. מה פספסתי? מה? מה מה פספסתי? מה פספסתי? מה? מה מה פספסתי?"

מילה אחת בשיר "מה פספסתי" של הזמר עדן חסון הוציאה את נורית טופז משלוותה. טופז אם לילדה על הרצף האוטיסטי לא יכולה הייתה לשאת את המילה – "מפגר" במיוחד כשהיא וחבריה נלחמים לשינוי השימוש במילים שפוגעות באוכלוסיות שלמות.

נורית היא פעילה חברתית וראש מטה יש עתיד באשדוד. בן יתר תאריה היא גם יזמית ומרצה, מנהלת מכללת גל, מנהלת החינוך בצער בעלי חיים ר"ג, רפרנטית הצרכים המיוחדים וחברה בתנועת אשדודים. היא החליטה לעשות מעשה בעקבות המילה בשיר וכתבה לעדן חסון:

נורית טופז.

"היי עדן אני נורית טופז אמא לאמילי, נערה עם אוטיזם. אני יזמית ומרצה, מובילה תהליכי שינוי ואקטיביסטית בהובלה לשוויון זכויות והזדמנויות כבר שני עשורים. הבת שלי שינתה את חיי ואני יודעת שהאנשים עם הצרכים המיוחדים, הצרכים הנוספים, באו לתקן אותנו לחברה טובה יותר, בה נהיה טובים יותר. לאחר ההקדמה הזו אני החלטתי לכתוב לך כמי שמוביל דעת קהל, שהשימוש במילה מפגר בשיר שלך, מחזירה אותנו אחורה. נשמח שתצטרף למסע שלנו ולא להפך. יש שלל מילים בשפה העברית לתאר מצבים ודברים. מפגר, אוטיסט, הומו הם לא מילות תיאור או קללה".

נורית מה קרה?

"נחשפתי מאמא נוספת מאשקלון שהיא אמא לילדים עם צרכים מיוחדים, שגם היא כמוני רוצה לשנות את המילה המודברת והסמנטיקה למילים חיוביות יותר, שמתארות אנשים עם צרכים מיוחדים. לשנות את המילים לחיוביות ומקדמות. מילה יוצרת חיים ומשמעות ויכולה לעשות ההפך".

ואז החלטת לעשות מעשה ושלחת לו את ההודעה

"תייגתי אותו בסטורי עם מה שכתבתי והוא ענה לי לסטורי באינסטגרם".

 

ההתכתבות בין טופז לחסון.

פנינו לתגובה לעדן חסון וממשרדו נמסר שהוא ענה באופן אישי לנורית. לפניכם מה שעדן חסון ענה לנורית בהודעה פרטית:

"היי נורית היקרה. המשמעות של המילה מפגר היא מאחר, וממש לא כגנאי או כקללה. בטקסט שלי כתבתי ש"זה נראה לי מפגר כשאת בנוף שלי אני הופך למישהו אחר". באתי להמחיש את העיכוב שלי בלהתגבר עליה. אני מפגר בלהתגבר עליה. זה שהחברה הפכה את המילה לקללה זה נושא אחר. הנושא של ילדים עם צרכים מיוחדים חשוב לליבי ואם נפגעת (ללא סיבה) אני מתנצל"

מספקת אותך התשובה שלו?

"עניתי לו שהתשובה הזו לא מספקת אותי, כי בדברים שהוא אומר הוא מתאר מצב שלילי אצלו כמפגר, כשאפשר לבחור המון המון מילים אחרות, ולא להשתמש במילה מפגר. את המילה הזו שינינו אחרי שנים רבות כי הייתה מושרשת כמילה שלילית, וכשהוא ממשיך להשתמש בה, אז הוא מחבל לנו בתהליך. יש אנשים מאחורי המילים האלה. הוא אדם מוביל דעת קהל וגם אם לא נעשה בזדון או בכוונה, הרי שהוא מוכיח שבגלל ההרגל שלו הוא קורא לעיכוב הזה מפגר. הוא צריך להבין שהמילה הזו עד לא מזמן הגדירה בצורה לא נכונה קבוצה גדולה אנשים. עובדה שהיום המילה הזו לא נוכחת בשום מסמך רשמי של המדינה. אנחנו ההורים משמשים לפה עבור הילדים והבוגרים שלא יכולים לזעוק".

בזה השיח שלך מול עדן חסון נגמר?

"כן. עניתי לו והוא לא ענה לי חזרה. כתבתי לו את הטלפון שלי ואשמח להסביר לו כי משהו לא ברור לו עדיין. במקרה הזה הוא באמת  פספס".

נורית סכמה בפוסט שכתבה אחרי ההתנהלות מול עדן חסון:  "במקום לתקן את הבת שלי בכדי שתתאים לסביבה שלה בחרתי לתקן את הסביבה שלה בכדי שהיא תתאים לה ולחבריה. המילים שאנחנו משתמשים יוצרות חיים ומשמעות, תדאגו לבחור במילה הנכונה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך