ינואר 20, 2022
חדשות אשדוד

עיריית אשדוד: "מועצת באר טוביה ממשיכה להזרים מי קולחין לנחל לכיש"

העירייה הטוענת כי האחריות היא על מועצת באר טוביה בראשות קובי אביבי שפוגעת בבריאות הציבור.

מכתב חריף ששלחה העירייה לרשות המים ולמועצה האזורית באר טוביה היא דורשת למצוא פתרון להפסקת הזיהום ולהציג את התוכנית שהובטחה למניעת הזרמת מי הקולחין המזהמים את נחל לכיש ואת חופי הים. בעירייה מאיימים לפנות לבית המשפט אם הדרישה לא תענה. בינתיים, ממשיכה המועצה האזורית באר טוביה לזהם ללא הפרעה.

עיריית אשדוד, דורשת מרשות המים והמועצה האזורית להציג בזמן הקרוב את התוכנית למניעת הזרמת מי קולחין ממאגרי חצור לים, כפי שהובטח בפגישה של בכירי הרשות עם מנכ"ל עיריית אשדוד, אילן בן עדי. במכתב ששלחה העירייה לרשות המים באמצעות עו"ד אמיר ברק, היא מציינת כי המועד הסופי שהוצג לשם פתרון בעיית עודפי הקולחים במרחב – בעוד כחמש שנים – אינו מקובל עליה, ויש למנוע כבר כעת את המשך זיהום נחל לכיש וחופי אשדוד.

בפגישה הוצהר על ידי מנהל רשות המים כי מתוכנן פתרון זמני כך שההזרמה לנחל ולים תפסיק בחודש מאי 2022, ואילו מר זאב אחיפז, המשנה למנהל רשות המים, ציין בפני מנכ"ל העיריה אילן בן עדי כי עד לחודש ספטמבר 2022 תושלם התקנת תשתית שתמנע המשך הזרמות ממאגר חצור לעבר נחל לכיש בחורף 2022-2023.

עם זאת לא הוצגה תכנית סדורה של הפעולות אותן בכוונת רשות המים והמועצה האזורית באר טוביה לבצע בנדון. "בנסיבות אלו, וגם אם קיים רצון לעמוד במועדים, אין שום וודאות כי הוכנה וקיימת תכנית ריאלית שתאפשר עמידה בלוחות הזמנים שהוצגו", אומר עו"ד ברק.

עוד צוין במכתב ש"אם בכל שלב שהוא יתברר שהתוכנית שהוצגה אינה ישימה או שאין כוונה להוציא אותה לפועל בלוחות הזמנים שהוצגו, מרשיי יפנו לערכאות לצורך קבלת סעד הולם".

ברקע הדברים העובדה שרשות המים והמועצה לא פעלו עד היום לפתרון נאות שימנע את הזרמת הקולחין לנחל, דבר הגורם לכך שקולחים ממשיכים לזרום לנחל ולים ללא היתר מרשות המים ומהוועדה למניעת זיהום הים ולגרום לזיהום נחל לכיש וחופי העיר אשדוד.

במכתב ששלח עו"ד ברק, צוין כי במהלך השנה הוזרמו מי קולחין ממאגרי חצור לנחל ברקאי, ומשם, דרך נחל האלה, לשפך נחל לכיש ולחוף הים באשדוד, ללא היתר או בקשה מהגורמים המוסמכים. לפיכך, נוצר מצב ובו "נהרות" של קולחין מזוהמים ומזהמים זורמים לעבר חופי הים". בהקשר זה, יש לציין כי הזרמת הקולחים היא עבירה פלילית לפי מספר חוקים סביבתיים

בשנת 2019 הוזמן ראש מועצת באר טוביה- מר אביבי על ידי מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה לשימוע עקב הזרמת קולחים, אשר מקורם במאגר תימורים, לנחל האלה ללא צו הרשאה

גורמים בעירייה אומרים השבוע: "למרות ההבטחות שניתנו למדינה ולעיריית אשדוד – מועצה אזורית באר טוביה והעומד בראשה פוגעים בבריאות תושבי אשדוד ולא פחות מכך בחי וצומח בסביבת הנחל והים.
השקענו רבות בשיקום נחל לכיש, בשדרוג הנחל וסביבתו, בשמירה עליו תוך דאגה לצומח ולבעלי החיים בסביבה. השיפור האקולוגי הגדול שעבר הנחל, אף הובילו למתן אישור לשיט בנחל לכיש ואנחנו לא מתכוונים לתת לאפאחד להרוס את חלקת הטבע של העיר אשדוד ,ציינו בעירייה .


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

גנבו את רכבו של המעסיק, נהגו ללא רישיון והתנגשו בעמוד תאורה

משה סידי

ביה"ח אסותא אשדוד – חיילי פיקוד העורף נרתמו לסייע בהתמודדות נגיף הקורונה

משה סידי

עיריית אשדוד ומד"א פתחו מתחם בדיקות אנטיגן נוסף

משה סידי