מספיק! / טור – רונן פייגנבוים

ניידת משטרה בעיר אשדוד

הגיע הזמן למצוא לזה פתרון. ברור לי שלא מדובר בפתרון קסם, ברור שזה לא יהיה פשוט, אפילו קשה, אבל בחייכם, זה עולה בחיים. זה כבר ברור לכולנו שהבעיה הזו בסוף פוגעת בכולם בלי הבדל דת גזע וכ"ו, אז הגיע כבר הזמן, אתמול, לא היום, לפתור אותה.

אני מדבר הפעם על הרציחות הרבות במגזר הערבי. בעבר הייתה מעין הרגשה בציבור הישראלי, שאני לא שותף לה, כי אם האלימות מתרחשת בתוך המגזר, זו בעיה של המגזר. אירועי 'שומר החומות' הוכיחו לכולנו שמה שקורה במגזר הערבי, שהוא חלק מהפסיפס הישראלי, יזלוג מהר ובצורה כואבת לציבור כולו. מאז הציבור מסתכל בדאגה על האלימות הזו החברה הערבית ולא בתור צופים מהצד. כאן לדעתי נמצא תחילתו של הפתרון. כולם רוצים שזה ייגמר. גם שם, בכדי לא להיפגע פה. ברגע שהבנו שאם לא נעזור לפתור את הבעיה הזו זה מהר מאוד יגיע לפתח הבית שלנו, נתנו למעשה אור ירוק ציבורי, ואולי אדום, שיעשו לזה סוף. איך אמר ראש ההמשלה נפתלי בנט בעניין: "אנחנו מאבדים את המדינה" או משהו בסגנון, אז א הוא אומר את זה, מה נותר לנו להבין? אף אחד לא רוצה לאבד פה כלום, לא מדינה ולא אזרחים שימותו כל יממה ולא משנה באיזה טקס דתי הם מתפללים בתחילתה של אותה יממה…

הפתרון נחלק לכמה חלקים. אל דאגה לא תקבלו פה עוד דוח בסגנון עוד ועדת חקירה של כנסת ישראל שהוא ארוך כמו הגלות תיאורטית, אבל בעל אורך חיים קצר מאוד מעשית. עוד דוח שימצא מקום של כבוד… בארכיון. אני גורס שהפתרון הוא גם של מדינת ישראל, קרי ממשלת ישראל וגם של הציבור הערבי עצמו שיתכנס למצוא פתרון בתוכו.

לגבי הממשלה, הרי שמדובר במצב חירום לכל דבר. נפגעו יותר מידי אנשים וחלק לא קטן מהם הוא חף מפשע ונקלע למקום, או מעורב בעקיפין בגלל סכסוכי משפחות. המדינה צריכה לעשות כל מה שיש בידה, אבל כל, גם אם זה יפגע בצורה כזו או אחרת בזכויות של אנשום, אבל ישמור על החיים שלהם. על זכות אפשר להתווכח על חיים אין על מה. תשאלו את בני המשפחות של מי שנפגעו והם יגידו לכם כמה הם היו מוכנים לכל התערבות בכדי שיקיריהם יישארו בחיים.

אבל גם החברה הערבית, ובעיקר מנהיגה, לא יוצאים נקיים. לא יכול להיות שמצד אחד הם יבואו בטענות, ובצדק, לכך שהגיע הזמן לעצור את התופעה הנוראית של רצח אנשים, אבל מצד שני תחת כל "מיקרופון רענן", הם יבקרו את המשטרה והמדינה. המסר לאוכלוסייה שאותה הם מייצגים הוא כפול. מסר שאולי בלי לרצות נותן איזשהו קצה של תירוץ למה הדברים קורים. מאשימים את אוזלת היד של המדינה ולא פותרים את הבעיה. בסגנון "להרוג את השליח".

ככל שזה יהיה קשה, החברה הערבית ומדינת ישראל, שלא תמיד רואות את הדברים באותה הצורה, חייבות לשתף פעולה גם אם זה עולה לשני הצדדים בבריאות, כי בסופו של דבר אם לא, זה יעלה לללא מעט אנשים… בחיים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך