עבירות תנועה על אופניים חשמליים – רשימת עבירות, קנסות והמלצות

תקנות הרכיבה על אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי שנכנסו לתוקף כבר ביולי 2019, מפרטות את כללי המותר והאסור בנושאי רכיבה, גיל, בטיחות, שבילי רכיבה, הגדרה לכלי רכיבה חשמליים והקנסות למי שעובר על החוק. מידע חשוב לכל הורה נער ונערה.
אופניים חשמליות

הקיץ אוטוטו כאן ולאלפי תלמידים יהיה בקרוב הרבה זמן פנוי. המרחב הציבורי יהפוך לזירת פעילות רוחשת עם רוכבי אופניים רבים. זה הזמן לרענן להורים ולילדים כי רכיבה על אופניים חשמליים או גלגינוע (קורקינט ממונע), נאסרה למי שאין ברשותו רישיון A3, כבר מיולי 2019, וכי קבלת הרישיון מותנית במבחן תיאוריה שמורכב מ-30 שאלות על רכיבה נכונה, שימוש בדרך וחוקי תעבורה, וכי למבחן הייעודי, כמו גם למבחן התיאוריה הרגיל, ניתן לגשת החל מגיל 15.5. מחלקת הבטיחות בדרכים, השיטור העירוני והפיקוח ריכזו עבורכם מידע חיוני כפי שנגזר מהתקנון:

גיל: ניתן לרכוב על אופניים חשמליים או גלגינוע (קורקינט ממונע) רק מגיל 16 ובתנאי שיש בידו/ה רישיון נהיגה או שעבר בהצלחה את מבחן תיאוריה A3. חשוב לדעת: לפני שקונים אופניים חשמליים, מוודאים שהם עומדים בתקן וכוללים פרטים כגון: דגם, יצרן, ארץ הייצור ושם היבואן.

חבישת קסדה: חובה לחבוש קסדה בעלת תו תקן עם מחזיר אור, בכל גיל ובכל דרך. הקסדה חייבת להיות צמודה לראש באמצעות רצועות הסנטר כך שלא תזוז לצדדים, לפנים או לאחור. איפה מותר לרכוב: הרכיבה מותרת על שבילי אופניים. אם אין שבילי אופניים, ניתן לרכוב על הכביש בזהירות ובהתאם לחוקי התנועה, קרוב לשפתו הימנית של הכביש ועם כיוון התנועה. בכל מקרה אסור לרכוב על מדרכות. כמו כן, אסור לרכוב על אופניים חשמליים במנהרה.

מהם אופניים חשמליים: אופניים בעלי תקינה אירופית עם מנוע בעל הספק מרבי של 250 ואט שהמנוע מופעל באמצעות דוושות האופניים ומפסיק פעולתו כאשר המהירות עולה על 25 קמ"ש. המצערת (ידית או כפתור הפעלה) אינה מאפשרת שליטה רציפה בהספק המנוע במהירות העולה על 6 קמ"ש. האופניים מסומנים במספר שלדה וסימוני תקן אירופי, לרבות סימון ההספק המרבי של המנוע החשמלי והמהירות המרבית של האופניים. אביזרי בטיחות: צופר או פעמון, פנס קדמי בעל תאורה לבנה, פנס אחורי בעל תאורה אדומה, מחזיר אור מאחור ומחזירי אור בצבע צהוב על דוושות האופניים. חובת סימון רשמי של המילים "אופניים עם מנוע עזר", במצב תקין וראויים לשימוש. חל איסור לגרור באמצעות אופניים חשמליים.

אכיפה וקנסות:

  • זימון לדין – רכיבה ללא רישיון, אישור על עמידה בבחינה עיונית (תיאוריה) או אישור על כשירות לרכיבה.
  • 1000 ₪ – שימוש בטלפון נייד בעת הרכיבה שלא באמצעות דיבורית. רכיבה על אופניים חשמליים כשטרם מלאו לרוכב 16 שנים.
  • 250 ₪ – רכיבה בתוך מנהרה. רכיבה ברמזור אדום. רכיבה על מדרכה. רכיבה שלא בשביל לאופניים (אם קיים שביל אופניים) . רכיבה בכביש, שביל או נתיב המיועד לרכב אחר. רכיבה בדרך לא עירונית שלא בשול. רכיבה על מעבר חציה. רכיבה לא תקינה. רכיבה ללא פנס או מחזיר אור. רכיבה שלא בצד ימין שאין שול. הרכבת אנשים מעל גיל 8. הרכבת ילדים עד גיל 8 ללא מושב נפרד המבטיח את שלום הילד. איסור גרירה באמצעות אופניים חשמליים ורכיבה או הרכבה ללא קסדה.

בעיריית אשדוד מזהיר את ההורים והילדים להקפיד על החוק ולשמור על כללי הבטיחות, ואת הנהגים בשימת לב לרוכבי אופניים. הקיץ הוא זמן בילוי אך גם אתגר מורכב שמחייב ערנות מלאה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך