כל הסיפור – בגוף ראשון

רבים מדברים על כך שדור שורדי השואה הולך ופוחת. חלק משורדי השואה, אלה אשר שרדו את מסע האימים בתוככי הגטאות, מחנות הכפייה ומחנות הריכוז – עדיין חיים איתנו ונושאים את עדותם עמם, אך מה יהיה בעוד כמה שנים, כשהם כבר לא יהיו איתנו. מי יספר את סיפורם הכואב וינחיל לדורות הבאים את הפרק הנורא הזה בהיסטוריה של עם ישראל. יוזמה של עמותת "בגוף ראשון" בשיתוף עיריית אשדוד, מציעה לבני הדור השני והשלישי או כל אדם ללא זיקה משפחתית, בני הדור הנוכחי, לאמץ את סיפור השורדים ולהעבירו הלאה, לדורות הבאים. כל הסיפור בגוף ראשון
ניצול שואה טוען שהכו אותו בבית אבות באשדוד

זה שנים רבות שדודי, יהודה רונן, מספר את סיפורו של אביו פנחס שורד השואה, ומעביר לדורות הבאים את מסע היחלצותו מציפורני הנאצים. הרעיון לספר את סיפורו של אביו בגוף ראשון, נולד לצערו בשל העובדה כי לא ירחק היום ואביו לא יהיה עוד כדי לספר את סיפורו האישי. דודי הבין שביום מן הימים כל שורדי השואה יעברו מן העולם, ולא יהיה מי שישמר את סיפוריהם וינציח את זיכרון השואה, ולכן החליט לייסד את עמותת "בגוף ראשון" ולגייס יותר ויותר אנשים שיספרו את סיפור השורדים.

העובדה שבמפגש הבלתי אמצעי עם הציבור, כשדודי מספר בגוף ראשון את סיפור ההישרדות של אביו, יושב הקהל מרותק ועוקב בקשב רב אחר הדמות המרצדת על הבמה, המחישה לו עד כמה מיזם זה חשוב ומתחייב ובימים אלה העמותה יוצאת בקמפיין פרסומי, המציע לתושבי אשדוד לבוא וליטול חלק בשימור סיפורם של הניצולים.

"המשימה שלנו בעמותה היא לספר את סיפורי השורדים ולתקשר אותם בגוף ראשון" אומרים בעמותה ומציעים לציבור לבוא ולהשתתף בקורס מרוכז אשר יכשיר אותם וילמד אותם כיצד להנגיש את הסיפור לקהל. את המפגשים ינחו מדריכים מקצועיים, שחקני תיאטרון ומנחי כתיבה, בתשעה מפגשים שבועיים (3 שעות למפגש) ובסבסוד עיריית אשדוד, שיתקיימו במרכז מונארט אשדוד, ובהם ילמדו המשתתפים כיצד "לאסוף" ולדייק את הסיפור האישי, כיצד להיכנס לדמות ולהציגו בגוף ראשון.

בין צוות ההדרכה ניתן למצוא דמויות מוכרות כמו תומר שרון, אסתי זקהיים ועמי סמולרצ'יק –שחקנים ומנחי סדנאות משחק, מירי שחם – מנחת כתיבה ועורכת תוכן, נועם אלמוג – מנחה סדנאות, יועץ ומדריך בחברת הדרכה ויהודה רונן – יזם התכנית ומנחה בעצמו.

אז אם אתם בנים או נכדים לניצולי שואה, או אם יש בכם רצון עז לספר את סיפורם של השורדים או של חסידי אומות העולם, ואם יש בלבכם רצון לתרום לשימור הזיכרון – אתם מוזמנים להיות שגרירי זיכרון בגוף ראשון ולהיות נושאי לפיד הזיכרון לדורות הבאים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך