איש התקשורת האשדודי שנלחם בטרור הטיקטוק

כשהוא רחוק משער שכם שם חווים היהודים המקומיים אימה וההשפלה רק בגלל שהסתובבו ברחובות העיר ירושלים, איש התקשורת האשדודי ואושיית הטוויטר אריאל אלחרר, חושף בראיון מיוחד לעיתון "המגזין" איך פעל מרחוק, הפיץ ופרסם ברשתות את התיעודים המזעזעים שהגיעו אליו * אותם פרסומים גרמו למשטרה להתעורר - ולחברי הכנסת ליצור איתו קשר בדרך לחקיקת "חוק הטיק-טוק" * אלחרר אומר בכאב: "שבוע שעבר הייתי בדובאי שהיא מדינה ערבית וחשתי יותר גאווה וביטחון להסתובב עם כיפה על הראש מאשר להסתובב איתה פה בארץ"

מדינה שלמה נכנסה בשבוע האחרון לסחרור טרוריסטי שמזכיר את האינתיפאדה האחרונה שהתרחשה בישראל, ונראה כי ההסלמה נמצאת בדרך ואחרי תקופה ארוכה של שקט יחסי, הטרור הפלסטיני שב אלינו בצעדי ענק. הכל התחיל מסרטון שפורסם ברשת הטיק-טוק, בו רואים צעיר ערבי סותר בעוצמה אדירה לשני נערים חרדים, בזמן שאלה ישבו ברכבת הקלה בירושלים.

הוויראליות של הסרטון ברחבי הרשת הציפה את הנושא, עד מהרה צצו עשרות סרטונים דומים ברחבי הרשת וגרמו לסערה של ממש, שכן המקרה אינו חד פעמית ואף הפכה לתופעה רווחת. האדישות של המשטרה נתנה את אותותיה והציבור הישראלי יצא לרחובות העיר ירושלים למחות על המראות הקשים.

בזמן שפורסם התיעוד הראשון, איש התקשורת האשדודי ופעיל הציבור החרדי אריאל אלחרר ישב במשרדו והתחיל לקבל הודעות רבות מתושבים מודאגים, עד מהרה הוצף הפלאפון שלו בעשרות מקרים נוספים, בהם נראים ערבים תושבי מזרח ירושלים כשהם מתעללים בחרדים תמימים, אט אט הציף אלחרר את חשבון הטוויטר שלו בתיעודים המזעזעים והתופעה סוקרה בכל רשתות התקשורת השונות.

שרים וחברי כנסת שראו את המתרחש, יצרו קשר עם אלחרר וביקשו לדעת יותר על הסרטונים המזעזעים שהופצו על ידו וסוקרו בהרחבה בכל מקום אפשרי, בעקבות ריבוי המקרים אף קודם חוק שהשלכותיו מאסר לשלוש שנים למי שיפיץ תיעודים כאלה.
בעיתון 'המגזין' החלטנו לראיין את איש התקשורת האשדודי ולשמוע ממנו על התופעה המטרידה, כשברקע החלו להתפרסם התקיפות המכוערות נגד חרדים באשדוד, מתברר שהתופעה המסוכנת הזו הגיעה עד אלינו ובשבוע האחרון התלוננו חרדים רבים על תקיפה של אלמוני בהפתעה גמורה נגד תושבים חרדים בשעות הערב.

דאג להעביר את הסרטונים לחברי הכנסת - עם מיכאל מלכיאלי מש"ס
דאג להעביר את הסרטונים לחברי הכנסת – עם מיכאל מלכיאלי מש"ס

טרור הטיק-טוק – אתה מאנשי תקשורת הראשונים שהביאו תיעודים כאלה, איך הם הגיעו אליך ומה הגבת כשראית לראשונה?

"טרור הטיק-טוק בעצם התחיל בחמישי לפני שבועיים, מתיעוד תמים של צעיר ערבי שבו רואים אותו סוטר לבחור ישיבה שחזר ברכבת הקלה בירושלים חזרה לביתו אחרי יום לימודים, תוך כדי הסטירה המשפילה אפשר לשמוע את צחוקם של הצעירים שזה מקומם בפני עצמו, התיעוד הזה הביא איתו גל של תיעודים, אליי הגיעו למעלה מ- 30 תיעודים מבזים ומשפילים שבהם רואים ערבים מושכים לעוברי אורח סתם בפאות, או שמעיפים להם את הכובעים, מרביצים למבוגרים וצוחקים על ילדים שככל שזהותם היהודית יותר בולטת הסיכוי להיכנס לטרנד יותר גבוה".

 

הדבר התפתח לכדי תופעה תוך כדי המחאה נגד התיעודים, אילו תגובות קיבלת?

"כפעיל רשת העליתי והצפתי את התיעודים האלו, תוך כדי שאני מתריע שמשהו רע קורה וצריך למגר את זה מידית, ואכן משהו רע קרה. בליל שבת יהודי חסיד ברסלב עשה את דרכו לתפילה בכותל המערבי, ובתוך שניות מצא את עצמו מוקף בחמולה של צעירים ערבים שהסתערו עליו כמו חיות צמאות לדם, מהר מאוד המקרה התפתח עד כדי זריקת אבנים היישר לפרצופו וכל זה רק בגלל חזותו היהודית בלי שום התגרות, בנס כוח משטרה חילץ אותו עם נזקים קלים, כמוהו הצטרפו עוד אנשים שאושפזו בבתי חולים רק בגלל יהדותם, זה מקומם לחשוב שפה בארץ ישראל, ארץ היהודים, אנשים חוטפים מכות ומושפלים רק בגלל זהותם, אנשים כתבו לי שהם מפחדים ללכת להתפלל בכותל המערבי ותוך כדי התגובות שאני מקבל המשכתי להעלות ללא הפסקה כל תיעוד שמיד זכה לסיקור בכל כלי התקשורת הכלליים”.

אנחנו רואים שהדבר התדרדר עד כדי ירי מעזה לעבר ישראל, וזה למרות שהמשטרה בירושלים מגיבה באיפוק…

"העימותים בין היהודים לערבים התחילו מתיעודים תמימים ברשתות החברתיות, עד כדי תיעודים אלימים בכל מקום שיש אוכלוסיות מעורבות כמו ירושלים יפו רמלה ועוד, בכל מקום שבו נפגשו יהודים וערבים הדבר התלקח תוך דקות לאלימות בין הצדדים שברוב הפעמים ללא שום סיבה מצד האזרחים היהודיים, כמו אותה תקיפה מזעזעת ביפו שבה תקפו את ראש ישיבת ההסדר ללא שום סיבה".

הצלחת לערב שרים וחברי כנסת, אפילו חוק חדש בעניין הולך לעבור, מה אתה יודע לספר לנו.

"אכן, שלחתי את התיעודים לכל הח"כים והשרים ודאגתי שלא רק להציף את הנושא אלא גם לפעול למיגור התופעה המזעזעת הזו, בזכות זה הח"כים אוריאל בוסו מש"ס ואופיר סופר מהציונות הדתית הגישו לשולחן הכנסת הצעת חוק בשם "חוק הטיק-טוק" שקובעת כי אדם המעלה תיעודים אלימים ברשת יקבל עונש פלילי שדינו עד 3 שנות מאסר, כמו כן השרה עומר ינקלביץ' פנתה למנכ"ל טיק-טוק ושלחה לו את כל התיעודים שהעליתי, בתגובה הסיר מנכ"ל טיק-טוק את כל התיעודים מהרשת וחסם מאות חשבונות שהעלו חומרים אלימים לרשת. כל זה בנוסף לחכים סמוטריץ' ובן גביר שהעלו את הנושא לסדר היום באופן רציף".

ערבים ביפו מכים את ראש הישיבה הרב אליהו מאלי
ערבים ביפו מכים את ראש הישיבה הרב אליהו מאלי

מה עושים מכאן והלאה כשרואים תיעוד כזה או נקלעים לסיטואציה כזו, יש לך המלצות למי שקורא את זה?

"איך שאדם נקלע לסרטון כזה ישר לפרסם או שמוזמן לשלוח אליי ואני אדאג לפרסם, ברוב הפעמים מופיע פרטים של אותו חשבון של מי שהעלה על הסרטון לרשת ובכך המשטרה יודעת להשיג אותו באופן מידי, הצפת הסרטונים ופרסומם גורמת לצעיר לחשוב פעמיים לפני שהוא מפרסם".

אנחנו רואים הסתה שמחלחלת גם באשדוד, פרסמת משהו בעניין, לדעתך יש קשר?

"הציבור החרדי נמצא אחרי טראומה של שנה וחצי, בעקבות רדיפה בלתי פוסקת על ידי כל גורם אפשרי. אם זה בתקופת הקורונה שסימנו אותו כמפיצי מחלה והתרחקו ונידו אותו בכל מקום אפשרי, עד לדובדבן שבקצפת קמפיין אכזרי וחסר רסן של אדון ליברמן, קמפיין שכל כולו היה שנאה, ואם כל זה לא מספיק אז עכשיו לראות בחורי ישיבות ואברכים מושפלים ברשתות החברתיות, אפילו כאן בעיר אשדוד – הוגשו בשבוע האחרון תלונות על צעיר חילוני שמסתובב באזורים החרדיים ומכה ילדים וחסידים ללא שום סיבה. פנו אליי עדי ראייה שראו את התקיפות, רק לא היה בידם לתעד בעקבות כך שהם עם פלאפונים כשרים שאין בהם מצלמה, ופשוט הם היו בחוסר אונים ומזועזעים שדבר כזה קורא פה מתחת לאפם באשדוד, ושוב ללא שום סיבה רק בגלל היותם חרדים הם צריכים לחטוף מכות".

השרה עומר ינקלביץ' פנתה למנכ"ל טיק-טוק ושלחה לו את כל התיעודים
השרה עומר ינקלביץ' פנתה למנכ"ל טיק-טוק ושלחה לו את כל התיעודים

מי אשם לדעתך במה שקורה באשדוד ומה עושים כדי לעצור את זה?

"מי שאשם זה כל אלו שדאגו ללכלך ולהציף סיפורים של קומץ חרדים ולתת עליהם את כל הפוקוס, ובכך להוציא שם רע על ציבור חרדי גדול שרובו המוחץ מיישר קו עם כל הכללים והחוקים. השנאה חדרה והגיעה לכל מקום, מי שאשם זה כל אלו שדאגו ללכלך ולהציף סיפורים של קומץ חרדים ולתת עליהם את כל הפוקוס ובכך להוציא שם רע על ציבור חרדי גדול שרובו המוחץ מיישר קו עם כל הכללים והחוקים, השנאה חדרה והגיעה לכל מקום, צר לי לשתף שהייתי שבוע שעבר בדובאי שהיא מדינה ערבית וחשתי יותר גאווה ובביטחון להסתובב עם כיפה על הראש מאשר להסתובב איתה פה בארץ.".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך