צרכנים חכמים בעולם וירטואלי

בתקופה זו של החגים, והפעם ב"ה בחיק המשפחה המורחבת, להיות צרכן חכם ולדעת לנהל תקציב משפחתי מאוזן - זו מיומנות הכרחית ומבורכת. כך חושבים גם באשכול הפיס, במיוחד לאור כך שהמידע ברשת מכפיל את עצמו בקצב מסחרר, כשפרסומות המבטיחות דיאטות פלא מקיפות אותנו מכל עבר, כשפרסומים שנועדו לעורר שנאה או בהלה והחרמת מדינת ישראל, או כשמפזרים פייק ניוז ומייצרים בהלת חיסונים וכיו"ב. "שגרה" זו הביאה את אשכול פיס לעצור ולנסות ולעשות סדר בבלאגן.

בשנה האחרונה עם פרוץ הקורונה לחיינו, הבידוד החברתי הפך אותנו לאורחים קבועים בעולם הוירטואלי. אשכול פיס, שבחר להעניק לתלמידי העיר כלים שיהפכו אותם ל"צרכנים חכמים ברשת", קיים ביום שלישי האחרון מפגש מקוון שישי, במסגרת יום המעשים הטובים. "יותר מ-300 תלמידים הוזמנו לכנס שנערך במתכונת אקדמאית, והפעם בנושא 'חשיבה ביקורתית בעולם דיגיטאלי'" אומרת דרורה סילוורה, מנהלת אשכול הפיס.

 

תלמידי חטיבות הביניים מבתי הספר התיכוניים בעיר התכנסו למפגש זום ונהנו מכנס פורה. את הכנס פתחה גב' רג'ין נידם – מדריכת מקצוע מדע וטכנולוגיה מטעם משה"ח ושותפה בקידום ובגיבוש הסופי של מבנה היום. רוני פרידמן נשא הרצאה העוסקת ב'פייק ניוז' ומשמעויותיו החברתיות והתרבותיות. התלמידים למדו על 'בוטים' והדרך בה הם משפיעים על חיינו, ולבסוף נמסרה רשימת המלצות לצרכנות חכמה ברשת, כמו: האם הידיעה מופיעה במקורות נוספים. שאלו גופים אמינים והמתינו לתשובתם. הצליבו מידע מול אתרים אמינים. בידקו מי המפרסם, מתי פורסם והאם אין זיופים. שימו לב לכותרת הידיעה ולתמונה המצורפת – מה הן משדרות לכם. האם לא מדובר במניפולציה לקידום הפרסום.

 

את ההמלצות יכלו לתרגל במהלך הכנס כשהתלמידים התבקשו לבחור כתבה "מפוקפקת" ולנתח אותה. לדוגמה, קבוצה אחת עסקה בפוסט על חלב אם שלדעת הכותבת מלא בנוגדנים כנגד וירוס הקורונה ובקביעה שתינוק שהבריא מקורונה יכול להעביר לאם במעמד ההנקה חיסונים לקורונה. קבוצה שניה עסקה במאמר באנגלית שמזהיר מסכנות חיסוני הקורונה.. ועוד. "היה זה מסע בלשי באמצעותו למדנו לחפש מידע ברשת, לחקור את נושא הכתבה לעומק ולהרחיב את הידע שלנו כך שנהיה מסוגלים לבקר את הכתבה ממקום של סמכות והבנה וכל זאת בהומור ובשילוב אקטואליה מהחדשות" אמר לנו אחד התלמידים.

במהלך הכנס עלתה שאלה אתית – האם אין דין ואין דיין? האם הרשת כל כך פרוצה ואין חשש מעונש? אז הבשורה הטובה היא שגם ענקי האינטרנט הבינו שיש להם אחריות על התכנים, כך שפייסבוק, טוויטור ואינסטגרם לדוגמה, נוטים להוריד תכנים בניגוד לעמדה קודמת שבה סרבו לכך בגלל זכויות הפרט והביטוי העצמי.

 

המפגש האחרון בכנס הציג דוגמא נפלאה של אזרחים שלקחו אחריות והקימו את  עמותת "מדעת", שהוקמה ב-2013 בעקבות התנגדות לחיסון מחלת הפוליו שחזרה לפגוע בילדי ישראל. דר' שרי נתן ממייסדי העמותה וראש תחום החינוך בה, סיפרה שהעמותה נותנת מענה לשאלות רפואיות ומדעיות וכלים לחשיבה ביקורתית גם מהפאן הלימודי. "אני מאמינה שבפעם הבאה שהתלמידים יקראו מאמר שיגרום להם אי נוחות, הם ידעו לבדוק אותו נכון" אמרה סילוורה והודתה למנהלים, לרכזים ולמורי המדעים שהכינו את התלמידים לכנס למרות המטלות המרובות בתקופה זו.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך