אוגוסט 2, 2021
חדשות אשדוד

ברשות הטבע מעדכנים על זיהום הנפט בחופי הים

מהערכת מצב שהתקיימה היום ברשות הטבע והגנים בין היתר גם על סמך מידע שנאסף בטיסת תצפית מיוחדת שביצעו היום ברשות בה לקחו חלק שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים ויגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים, ניכר כי החופים עדיין מלוכלכים ומזוהמים בזפת, בעיקר באזור הצפוני ובמשטחים הסלעיים…

מהערכת מצב שהתקיימה היום ברשות הטבע והגנים בין היתר גם על סמך מידע שנאסף בטיסת תצפית מיוחדת שביצעו היום ברשות בה לקחו חלק שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים ויגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים, ניכר כי החופים עדיין מלוכלכים ומזוהמים בזפת, בעיקר באזור הצפוני ובמשטחים הסלעיים של החופים, בהם עבודות הניקוי והפינוי של הזפת מורכבות יותר.

להערכת רשות הטבע והגנים תידרש עוד תקופה ארוכה כדי לנקות ולפנות את זיהום הזפת מהחופים והאזורים הסלעיים, בהם גם טבלאות הגידוד המהוות בתי גידול למגוון מיני בעלי חיים. בנוסף ניכר כי נכון לעתה כיסוי הזפת ברצועות החול הוא בעיקר בגושים קטנים יחסית (בגודל מטבעות) בכל השטח, דבר שאף הוא מקשה על פעולות הניקיון והפינוי של הזפת ומחייב סריקות נרחבות ומאומצות לאורך כל השטח החולי.

תמונות מצב של התקדמות ניקיון ופינוי הזפת מהחופים בשטחי שמורות הטבע והגנים הלאומיים כפי שניכר נכון לעתה: בשמורת הטבע ראש הנקרה וגן לאומי אכזיב ניכר כי רוב השטח החולי נקי יחסית מגושים גדולים של זפת אך יחד עם זאת האזור הסלעי עדיין מזוהם מאוד ודורש פעולות ניקוי ופינוי זפת מאומצות.

בשמורות הטבע שקמונה, בת גלים והבונים ניכר כי השטח החולי נקי יחסית מגושים גדולים אך האזור הסלעי והמורכב יותר לניקיון עדיין מזוהם מאוד. בגנים הלאומים תל דור ובית ינאי ושמורת גדור ניכר כי רוב השטח החולי ואף האזורים הסלעיים נוקו ברובם מגושי הזפת הגדולים. בגן הלאומי חוף השרון השטח החולי ברובו עדיין מכוסה זפת וכך גם האזור הסלעי.

בגן הלאומי חוף פלמחים חלק נכבד מהשטח החולי טרם נוקה ופונה מזפת וגם האזור הסלעי עדיין מזוהם מאוד. בחוף הגן הלאומי אשקלון כמחצית משטח החוף נוקה עד כה. בשמורות ניצנים וזיקים נותרו עדיין שטחים חוליים רחבים לניקוי מהזפת.

רשות הטבע והגנים נערכה היום עם צוותים מתוגברים מקרב פקחים ועובדי רשות הטבע והגנים ובשילוב מאות מתנדבים וקבוצות מאורגנות ביניהן יחידות צה"ל, להמשך פעולות הניקוי ושיקום החופים שבאחריותה בשטחי הגנים הלאומיים ושמורות הטבע ברחבי הארץ מצפון ועד דרום.

במסגרת זאת הוצבו היום כ-13 תחנות מידע וקליטת מתנדבים באזורי החופים שבשמורות הטבע והגנים הלאומיים בהן המתנדבים תודרכו וצוידו בציוד עזר ומגן כגון: כפפות, נשמיות, ערדליים, חליפות אלבד, מגרפות, אתים ושקיות לאיסוף הזפת והפסולת.

בתוך כך הושקה באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים מערכת לניהול ותיאום ההתנדבות של קבוצות, שתסייע לרשות הטבע והגנים בניהול פניות המתנדבים ושיבוצם באופן יעיל בגזרות הרלוונטיות לאורך התקופה הקרובה. לפרטים והרשמה להתנדבות מצד קבוצות מאורגנות ניתן להכנס לאתר הרשות בכתובת: https://www.parks.org.il/new/zihum-zefet/

צילום: שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
כתבות שאולי יעניינו אותך

הלכה לעולמה חיה וירג'יני ז"ל

צוות האתר

ראש העיר ד"ר לסרי התחסן בחיסון שלישי

משה סידי

גבר בן 43 נמצא אמש מוטל בביתו ללא רוח חיים במצב ריקבון קשה באשדוד

משה סידי