האם כדאי לטפל ברכב פורד במוסך מורשה או כל מוסך אפשרי?

כידוע, הרכבים של פורד נמנים על הטובים שנוסעים על כבישי ישראל, החל בפורד פוקוס לדגמיה השונים, דרך אקספלורר, אדג', הטרנזיטים ועד לחיות רעות כמו F-250  ו- F-350. בין אם יש לכם רכב פרטי או מסחרי, אחת השאלות שבוודאי עולות מעת לעת האם לקחת אותו לטיפולי תחזוקה ותיקונים במוסך מורשה יבואן, או אולי כל מוסך אפשרי? בכתבה הבאה נביא כמה תשובות חשובות לשאלה הזו.

עוד לפני שנסביר מה כדאי ומה עדיף, כדאי שתבינו משהו על ההגדרה של "מוסך מורשה" שכן היא יוצרת לא מעט בלבול בקרב הציבור. ראשית, מוסך מורשה הוא כזה הפועל לפי רישיון ממשרד התחבורה, המעיד על התנהלות לפי תקנים והימצאות תחת פיקוח, דבר המתבטא בין היתר במכשור והציוד, בשימוש בחלפים, בהכשרות של המנהלים והעובדים, ועוד. לעומת זאת, בישראל ישנם לא מעט מוסכים שאינם מורשים בכלל, ואין זה משנה אם מדובר בפרוד, מאזדה או כל יצרנית אחרת. המשמעות היא שהפעילות במוסכים אלו אינה מפוקחת, ועל המשמעויות מבחינתכם נרחיב בהמשך.

יחד עם זאת, ישנו סוג נוסף של מוסכים, שניתן לומר כי הוא עומד בראש הרשימה מבחינת איכות, והוא מוסכים מורשי יבואן. מוסכים כאלו נבחרים על ידי יבואני הרכב השונים, ובכללם פורד, לאחר שהפגינו עמידה בסטנדרטים גבוהים של מקצועיות ושירות. מכאן והלאה, המוסך מתמחה הלכה למעשה ברכבים והדגמים השונים של היצרנית, ועובד לפי הכללים שלה. לדוגמא, מוסך מורשה מאזדה פורד יעבוד בעיקר לפי ההנחיות של היבואניות הללו, עם התקנות שלהן ועם החלפים שלהן, ואם יש הנחיות מיוחדות מקבלים אותן מהן ולא ממשרד התחבורה.

 

מה מקבלים במוסך מורשה פורד

קודם כל, אם הפורד שלכם עדיין מצוי במסגרת אחריות היבואן, ברור שיש לגשת אל מוסך מורשה יבואן מכל בחינה שהיא – מקצועית וכספית כאחת. אם כן, השאלה לגבי מוסך מורשה פורד או כל מוסך אחר מתעוררת ביתר שאת לגבי רכבים שהאחריות עליהם כבר פגה. אז בשביל לענות, בואו נבין יותר לעומק את ההבדלים.

מוסך מורשה יבואן הוא לרוב מוסך גדול יחסית, הפועל ברמת שירות גבוהה כפי שמכתיבה היצרנית. כלומר, במוסך כזה ילווה אתכם נציג שירות אישי מרגע הכניסה ועד ליציאת הרכב, בזמינות גבוהה ומענה לכל שאלה, בעוד אתם ממתינים בחדר המתנה מטופח ורחב ידיים. אבל זו רק ההתחלה. היתרון המקצועי של מוסכים כאלו טמון בדיוק בעובדה שם מתמקדים ביצרנית או יצרניות ספציפיות, בניגוד למוסכים אחרים המקבלים את כל או את מרבית סוגי הרכבים. אתם בוודאי יכולים להבין שבכל תחום מקצועי, ככל שאדם מתמקד ומעמיק בתחום מסוים כך גם ההבנה והיכולות שלו משתפרות, בניגוד לאדם המתפזר לכיוונים שונים.

זאת אומרת שעבור המכונאים במוסכים האלו זו ממש לא הפגישה הראשונה עם רכב כמו שלכם, ולמעשה הם הגורם הכי מקצועי שיש בארץ בתחומו. את הכשרתם הם קיבלו לא רק כניסיון מצטבר מהשטח, אלא הם עוברים הכשרות ייעודיות לפני תחילת העבודה במוסך וכן הכשרות מעת לעת בהתאם לדרישות היצרניות. כך באפשרותם גם לתת טיפול מצוין לדגמים החדישים ביותר, על כלל המערכות הממוחשבות ההופכות בימינו את רכבי הפורד לסוג של חללית על גלגלים.

יתר על כן, הציוד והמכשור לביצוע בדיקות הוא המתקדם ביותר מסוגו במוסך מורשה פורד, ואותו הדבר נכון לגבי כלי העבודה בהם משתמשים. כמובן, כל החלפים, השמנים והתיקונים – החל במנוע ועד לפחחות, מבוצעים בדיוק בהתאם להוראות של היצרנית, ללא פשרות, בלי לעגל פינות, בלי פתרונות מתחת לשולחן, ובלי הפתעות.

 

ומה עם מוסך מורשה של משרד התחבורה?
על פי החוק, אתם בהחלט יכולים לקחת את הרכב שלכם למוסך מורשה מטעם משרד התחבורה, ולא רק למוסך מורשה פורד. בדרך כלל, היתרון של המוסכים הללו על פני מוסכי יבואן טמון במחיר עקב תמחור נמוך יותר של שעת עבודה, ומכיוון שלעיתים מציעים חלפים איכותיים שאינם מקוריים, או במידה שהדבר אפשרי אפילו חלפים משומשים. ייתכן שגם ימצאו דרכים יצירתיות נוספות להקטין את ההוצאות שלכם, ולכן אם מה שחשוב לכם הוא הפחתת עלויות יכול להיות שמוסך מורשה ייתן מחיר טוב יותר.

כאמור, מוסך מורשה פועל בהתאם לתקנות ותחת פיקוח של משרד התחבורה, ולכן סביר להניח שהטיפול שתקבלו יהיה טוב ומשביע רצון. יחד עם זאת, חשוב לזכור את הבדלי המומחיות בהשוואה למוסך מורשה פורד, שיכולים להתבטא בכמה אופנים. לדוגמא, במוסך מורשה פורד אתם מקבלים עד 3 שנות אחריות על טיפולים, פשוט מפני שמבצעים אותם בדיוק לפי ההנחיות ועובדים בסטנדרטים שהציבה היצרנית. בנוסף, הידיעה שאתם מטפלים במקום הטוב ביותר שאפשר נותנת ביטחון מלא לגבי תקינות וביצועי הרכב, שקט נפשי וידיעה שאתם שומרים על ערכו בשוק. אכן, ביום בו תגיע למעמד המכירה תגלו שיש קונים שמעניין אותם מאוד היכן הרכב טופל. הם מכירים את היתרונות של מוסך מורשה פורד, שתיעוד  הטיפולים בו מעיד על רכב שאהבו אותו מאוד, וערך הרכב יהיה בהתאם.

פחות כדאי – מוסכים לא מורשים
באופן כללי, ככל שהפורד שלכם יותר חדש ועם מערכות מתקדמות, כך עדיף להביאו למוסך מורשה של היצרנית בזכות ההיכרות עם הדגמים החדישים ביותר, הדיאגנוזות והתקלות שלהם, והפתרונות הנכונים. יחד עם זאת, אם על רכבכם כבר עברו כמה שנים טובות, ומה שאתם מחפשים בשורה התחתונה הוא מחיר זול ככל האפשר, אולי אתם מתלבטים בין מוסך מורשה רגיל לבין מוסך שאינו מורשה, הנקרא גם מוסך מדרכה.

קחו בחשבון שבמוסכים כאלו קשה מאוד לדעת מה עושים לרכב שלכם. לא שבהכרח עושים לו רע, אבל ייתכן שמשתמשים בחלפים יד שנייה, בשמנים שאינם הטובים ביותר בשוק, מבצעים קיצורי דרך ואלתורים בתיקונים, וכדומה. אז נכון שתצאו ממוסך כזה עם יותר כסף בחשבון, אבל ייתכן מאוד שעם הזמן זה יעלה ביוקר על תקלות חוזרות, על תיקונים נוספים, וגם על השקט הנפשי שלכם וערך המכונית ביום המכירה.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך