ינואר 28, 2021
חדשות אשדוד

משרד הפנים לתושבת אשדוד: "את מתה"

חלם זה כאן: סלומון פסי נפטר לפני כחודש וחצי, משרד הפנים הוציא בטעות תעודת פטירה לאשתו אורליה (78), שלא יכולה לקבל דמי ביטוח לאומי ולא לרכוש תרופות מצילות חיים

ידוע כי ברגע שמפרסמים בטעות על מותו של אדם, והוא עדיין חי, נושם ובועט, זו סגולה לאריכות חיים. אורליה פסי בת ה-78 עברה חוויה דומה, והיא ממש לא מתעודדת מהקלישאה הזו וזועמת על נציגי משרד הפנים שהנפיקו לה תעודת פטירה, בזמן שבעלה סלומון ז"ל הוא זה שנפטר. הטעות החמורה הזו עלתה לאורליה ביוקר, ועד שהיא לא תעודכן בכל הגופים המשמעותיים במדינה, היא לא תקבל קצבת ביטוח לאומי וגם לא תוכל לרכוש תרופות מצילות חיים, כי היא נגרעה מחברות בקופת חולים בשל תעודת הפטירה שהוצאה לה בטעות.
בשורה התחתונה, רשות האוכלוסין וההגירה "הרגה" את אורליה פסי וגרמה לשרשרת של כשלים בירוקרטיים. צריך לחזור מעט אחורה כדי להבין את הסיפור הבלתי נתפס הזה. לפני כחודש וחצי נפטר סלומון, בעלה של אורליה פסי.

כשבועיים לאחר מכן, שלחה רשות האוכלוסין וההגירה הודעת פטירה לפסי בת ה-78. אולם לאבלה ציפתה הפתעה לא נעימה: תעודת הפטירה נרשמה על שמה, ולא על שם בעלה שנפטר. הבעל המנוח דווקא קיבל ממשרד הפנים ספח חדש לתעודת זהות שבו עודכן סעיף המצב המשפחתי ל"אלמן".

nif2

nif

הטעות הזו גררה שרשרת של כשלים בירוקרטיים והביאה לכך שמוסדות וגופים ממשלתיים החלו להתייחס לפסי כמי שנפטרה. בנה גרי ההמום אמר לאתר YNET: "מעבר לאי-נעימות העצומה, נכנסנו לסאגה בירוקרטית שהולכת ומסתבכת. כל המסמכים הרשמיים של אמי בוטלו, בהם תעודת הזהות שלה והדרכון. החשבון שלה בביטוח הלאומי נסגר, החברות בקופת החולים הסתיימה וחשבון הבנק הוקפא".

אחרי שבילתה פסי שעות ארוכות במשרד הפנים, הצליחו עובדי רשות האוכלוסין וההגירה "להחיות" אותה. אך מכיוון שאת ההודעה לא קיבלו כל המוסדות הממשלתיים באופן ישיר, הבעיה לא נפתרה. "הבעיה הכי גדולה היא שהחברות שלה בקופת החולים לא חודשה, כיוון שלא ניתן לבצע זאת עד להודעה כתובה ורשמית של משרד הפנים. כלומר, המצב הוא שאמי לא מבוטחת בביטוח בריאות ולא יכולה לקבל מרשם לתרופות שהיא צורכת באופן קבוע", תיאר גרי את המצב הקשה שאליו נקלעה אמו.

הוא הוסיף שמצבה בביטוח לאומי מבחינת זכויות הפנסיה וקצבת הזקנה עדיין אינו ברור, "אבל גם שם ככל הנראה תיאלץ אמי המבוגרת, שאיננה בקו הבריאות, לבלות שעות ארוכות ואולי ימים". גרי סבור ש"משרד הפנים עשה טעות ועליו לתקן אותה באופן אקטיבי, באמצעות פנייה ישירה לכל המוסדות שקיבלו הודעה על כך שאמי נפטרה. המזל הוא שיש לה משפחה תומכת, אבל מה יעשו קשישים עריריים שנקלעים לטעות כזו?".

הבן גרי הוסיף: "המצב שנוצר הוא אבסורדי. לא ברור מי מפקח על טעויות מצערות כאלה ואנחנו עדייו מנסים להבין את היקף הנזק".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "ככל הנראה בעקבות טעות אנוש, נרשמה המודיעה, גברת פסי, כנפטרת במקום כמודיעה על הפטירה. מיד עם היוודע הטעות תוקן הרישום. אנו מתנצלים בפניה אם נגרם לה עוול".


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
blank

כתבות שאולי יעניינו אותך

שימו לב: הכנסת אישרה את הארכת הסגר השלישי

ישראל אוחיון

סג״מ ר׳ מאשדוד בין מסיימי קורס בקרי טיסה

משה סידי

נמל אשדוד מציין את יום השואה הבינלאומי

משה סידי