ינואר 16, 2021
כללי

צו מבנה מסוכן – מה זה אומר ואיך מסירים אותו?

צו זה הינו צו, הניתן על ידי הרשות העירונית, אליה משתייך המבנה המדובר, ושמטרתו היא להתריע בפני הדיירים על קיומם של ליקויים חמורים במבנה

מהו צו מבנה מסוכן?

צו זה הינו צו, הניתן על ידי הרשות העירונית, אליה משתייך המבנה המדובר, ושמטרתו היא להתריע בפני הדיירים על קיומם של ליקויים חמורים במבנה, העלולים לסכן את דייריו ואת העוברים והשבים בסביבתו. הצו ניתן על ידי מהנדס מטעם הרשות העירונית המגיע, בדרך כלל בעקבות התראה שמתקבלת בעירייה, ולאחר בדיקת המבנה וחומרת הליקויים שבו.

משמעות הצו

מלבד העובדה, שהצו עצמו מצביע על קיומם של ליקויים חמורים ועל הסכנות הטמונות בהם, יש לו גם משמעות נוספת מבחינת דיירי המבנה. המשמעות היא, שמרגע שהצו ניתן, האחריות על המבנה ועל פגיעות שעלולות להיגרם כתוצאה מהליקויים בו עוברת מהרשות העירונית אל הדיירים. כלומר, במידה ואדם או רכוש נפגעים כתוצאה מהליקויים, האחריות לפצות את הנפגע היא על הדיירים עצמם.

ליקויים נפוצים

ישנם סוגים נפוצים יותר של ליקויים, שעלולים להוביל להוצאת צו מבנה מסוכן וביניהם: טיח מתקלף, בטון פגום, שלד של בניין שצריך חיזוק או עמודים שזקוקים לחיזוק ועיבוי. ליקויים אלו הינם נפוצים מאוד וכל אחד מהם עלול להוות סכנת חיים של ממש! לדוגמה, אם טיח מתקלף וחלק נופל מגובה, הרי שהפגיעה עלולה לגרום לנזק רב לאדם או לרכוש.

למה זה קורה?

מן הסתם, אף אחד מייצר ליקויים במבנה באופן מכוון. אז איך בכל זאת ליקויים אלו נגרמים? ובכן, בדרך כלל מדובר על ליקויים שהם תוצאה של רטיבות מגשמים או נזילות מהצנרת הפנימית של המבנה, ליקויי בנייה בתהליך הבנייה המקורי או במהלך שיפוץ, בלאי ועייפות החומר או הזנחה או טיפול לא נכונים לאורך השנים.

התנהלות נכונה להסרת הצו

לאחר שהבנו את המשמעות של צו מבנה מסוכן ואת הצורך בהסרתו בהקדם האפשרי, זהו הזמן לעסוק בדרך הנכונה ביותר להסיר אותו. אם כן, אם קיבלתם צו זה, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לכנס ישיבת דיירים ולדון בשלבים הבאים שעומדים לפניכם. לאחר מכן עליכם לפנות למהנדס קונסטרוקציה מוסמך ומנוסה בניהול פרויקטים מסוג זה. מהנדס זה יבחן את הליקויים במבנה ויוכל לומר לכם בדיוק מה צריך לעשות כדי לתקן אותם ולהסיר את הצו גם מבחינת ההתנהלות מול הרשות העירונית.

השלב הבא

בשלב הבא על המהנדס להגיש לרשות העירונית את תוכנית תיקון הליקויים, כולל הגורם המטפל, החומרים שישמשו למטרה זו וכך הלאה. זאת, כדי לדחות את הפנייה להליכים משפטיים כנגד דיירי המבנה. לאחר ביצוע התוכנית ותיקון הליקויים, יש לעדכן בכך את הרשות העירונית ולקבל ממנה את האישור על הסרת צו מבנה מסוכן וכמובן – יש להמשיך ולתחזק את המבנה לפי הצורך!


אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com
blank

כתבות שאולי יעניינו אותך

מדחסים לרכב – תקלות נפוצות, דרכי טיפול ומניעה

צוות האתר

מציאת אהבה? חיפוש אחרי סטוץ? אתרי ההיכרויות שמתאימים לכל סיטואציה

צוות האתר

פינוי מדירה – אין צורך בידע מוקדם

צוות האתר