נובמבר 29, 2020
חדשות אשדוד

מחוייבים בבידוד? דואגים לשכר שלכם? הכנסת קיבלה החלטה חדשה לטובת המבודדים

חודשים ארוכים של החלטות מתהפכות והתערבות בית המשפט, הגיעו לסיומם היום, זאת בעקבות החלטת ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת בעניין "נשיאת האחריות על תשלום ימי מחלה לעובד שחלה עליו חובת בידוד"

אושר לקריאה שנייה ושלישית המתווה של ח"כ חיים כץ לאחריות על ימי הבידוד: עובדים יישאו בעלות יום אחד בלבד וינוכו להם עד 4 ימי מחלה; המדינה תשפה את המעסיק עבור 75% מעלות הבידוד למעסיקים עד 20 עובדים, ו-50% מהעלות ליתר.

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק להסדרת האחריות על ימי בידוד לעובדים. ההסדר אושר לאחר שהושגו הסכמות מול שר האוצר ישראל כץ, בהתבסס על המתווה שהציע יו"ר הוועדה. על פי הנוסח שאושר, ההסדר הנוכחי יהיה תקף עד חודש מרץ.
חלק מהצעת החוק העוסק באופן הדיווח של המעסיקים לביטוח הלאומי פוצל מהצעת החוק ויעלה לדיון בנפרד בהמשך השבוע.

בהתייחס לנוסח שאושר אמר ח"כ חיים כץ: " החוק המתוקן נושא בשורה גדולה ומעניק אוויר לנשימה למאות אלפי משפחות נוספות. אני מברך על ההסכמות עם שר האוצר. מתווה המימון לימי הבידוד שופר, תוך צמצום הנטל הכלכלי מהעובדים ומהעסקים".

במהלך הדיון הסיר ח"כ כץ את האפשרות של עובדים שאזלו להם ימי המחלה להמיר את ימי הבידוד ב-70% שכר מהמדינה, זאת לאחר שהתברר כי אין בכוונת המדינה לשלם על יום הבידוד הראשון. לדבריו "אם העובד לא מקבל שכר על היום הראשון זה פוגע בו קטגורית והאפשרות הזאת לא תתקיים".

על פי הנוסח שאושר עובד שנמצא בבידוד לא יקבל שכר על יום הבידוד הראשון בלבד. המדינה תשפה את המעסיק על עלות היום השני לבידוד ולאחר מכן על מחצית מעלות הבידוד למעסיק, כשהשיפוי יינתן באמצעות המוסד לביטוח לאומי. עם זאת, מעסיקים עד 20 עובדים המדינה תשפה בסך 75% מעלות הבידוד.

לבקשת המוסד לביטוח לאומי בקשות המעסיקים לשיפוי יוגשו החל מחודש פברואר, זאת בכדי לתת למוסד להיערך למתן השירות, אולם הזכאות תהיה רטרואקטיבית מיום תחולת החוק.

עוד על פי הנוסח, בגין הבידוד ינוכו עד 4 ימי מחלה ממכסתו הצבורה של העובד. בשונה ממחלה רגילה, בגין סופי שבוע וחגים שאינם מוגדרים כימי עבודה לא ינוכו ימי מחלה. במצב שבו לעובד נגמרה מכסת ימי המחלה יכנס העובד ליתרה שלילית על חשבון ימי מחלה עתידיים. הסדרים מיטיבים במגזר הציבורי יגברו על נוסח החוק ובשוק הפרטי יוותר הדבר לשיקול המעסיקים.

נושא המענקים לשבים לשוק העבודה עדיין לא עלה לדיון מאחר והצעת הצו למענקים עבור חיילים בעלי משפחות ומשרתי שירות לאומי שאיבדו את עבודתם עדיין לא הוגש לוועדה. בהתייחס לכך אמר ח"כ חיים כץ לנציגי משרד האוצר: "הייתי שם ואני מכיר את ההתנהלות שלכם וזו בושה וחרפה. כל מה שנוגע אליכם תמיד באורך הגלות. אתם תעבדו ביעילות, לא ניתן לכם לקבור את זה".
אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

כתבות שאולי יעניינו אותך

זה חוזר: אחראית גן ילדים באשדוד חלתה בקורנה – הגן נסגר ליומיים

ישראל אוחיון

חברת נמל אשדוד קיימה בדיקות קורונה בשטח הנמל לעובדיה

משה סידי

בית המשפט קיבל את הצעת הפשרה: פרויקט 'רובע פארק לכיש' יוצא לדרך

משה סידי