אסותא מציגה: מכשיר מדידת לחץ דם ביתי שאינו מראה למטופל את ערכי לחץ הדם

המדובר בניסוי משותף של פרופ' דן אריאלי ופרופ' עדי לייבה מביה"ח אסותא אשדוד. על פי המחקר הסתכלות על המספרים יוצרות לחץ וחרדה, ואינן משקפות את לחץ הדם האמיתי. הנבדק בודק בביתו את לחץ הדם, אבל רק הרופא רואה מרחוק את התוצאה.
צילומים: דובורות אסותא.

ניסוי משותף של פרופ' דן אריאלי ופרופ' עדי לייבה מביה"ח אסותא אשדוד: מכשיר מדידת לחץ דם ביתי שאינו מראה למטופל את ערכי לחץ הדם
מדידות לחץ הדם בבית חולים או במרפאה גורמות לחרדה ועליית לחץ הדם, או כפי שמכנים זאת – "יתר לחץ דם של חלוק הלבן" . אבל גם מדידות בבית והסתכלות על המספרים יוצרות לחץ וחרדה, ואינן משקפות את לחץ הדם האמיתי.

לאור זאת , התחילו פרופ' דן אריאלי מאוניברסיטת דיוק בארה"ב ופרופ' עדי לייבה מבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, למדוד לחץ דם, בשלב זה במסגרת ניסוי קליני, בעזרת מכשיר ביתי חדש ופורץ דרך. הנבדק לוקח את המכשיר לביתו, מתחבר דרך הטלפון החכם, בשעה שלחץ הדם נמדד בזרוע כמקובל.
אך- וזה הבדל גדול – בתום המדידה הנבדק שומע מנגינה מרגיעה ולא רואה את המספרים שנמדדו. כך הנבדק רגוע, נינוח ואינו "מתמכר למספרים".

הרופאים החוקרים בבית החולים אסותא אשדוד רואים מרחוק את המספרים דרך מערכת ממוחשבת ומתכננים את השינוים בתרופות של החולה, מבלי שהחולה מגיע לבית החולים ואינו חשוף למדדים המתקבלים . המחקר ישווה בקרב 200 מטופלים את המספרים המתקבלים במכשיר החדש , ה"סמוי" , למספרים המתקבלים במד לחץ דם ביתי רגיל ולניטור לחץ דם ממושך של 24 שעות.

פרופ' דן אריאלי ופרופ' עדי לייבה מעריכים שהמכשיר החדש יידע לתת מדידות מדויקות ואמיתיות יותר, כל זאת בסביבה נינוחה ונעימה למטופל, ובהתאם לכך, טיפול איכותי מותאם אישית.

פרופ' עדי לייבה: "בדיקת לחץ דם היא מהנפוצות ומהוותיקות שבבדיקות הרפואיות. למדדים המתקבלים בה יש משמעות גדולה בכל הקשור לדרך הטיפול בה ינקטו מול המטופל. כבעל ניסיון רב בתחום, חזיתי מקרוב בהבדלי לחץ הדם בין מדידות במרפאה ומדידות בבית. אנחנו מנסים למצוא את המכשיר הטוב ביותר למדידות ביתיות, ולתת את הטיפול המיטבי".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך