עו"ד דותן לינדנברג: אני צופה שהקורונה תזרז את ההתייעלות במערכת המשפט

"לצד הנזק שגרמה וגורמת מגפת הקורונה מבחינה בריאותית וכלכלית, אני צופה שהמגפה תזרז עוד יותר את ההתייעלות של ההליכים המשפטיים". כך מציין עו"ד דותן לינדנברג, יו"ר ועדת רשלנות רפואית בלשכת עורכי הדין-מחוז דרום.

לפני כשבועיים החל בחמישה אולמות של בית משפט השלום בראשל"צ פיילוט, המאפשר דיונים אזרחיים או בתחום המשפחה דרך תוכנת SKYPE FOR BUSINESS בכפוף להסכמת הצדדים וללא נוכחות הצדדים באולם בית המשפט. הזימון לדיון הוירטואלי נעשה במייל ומוודאים שבידי הצדדים מחשב עם מצלמה, מיקרופון, מקולים וגישה איכותית לאינטרנט. אפילו ניתנה לסוג הדיון הזה, הגדרה: "שיחת היוועדות חזותית" ונקבע כי יש איסור של הקלטת ההיוועדות. . לפני ימים אחדים בית המשפט העליון שידר לראשונה בשידור ישיר דיון בנושא מעורבות השב"כ באיכון חולי קורונה.

עו"ד דותן לינדנברג: "כמי שמופיע בדיונים בבית המשפט על בסיס קבוע, לא ניתן לקיים דיונים באמצעות SKYPE FOR BUSINESS בשלב ההוכחות בו מתבצעת חקירת של עדים. שיחה כזו לא תאפשר להבחין בניואנסים קטנים ובעלי משמעות, כמו למשל הבעות פנים, צורת דיבור ומחוות אחרות, פרטים עליהם מתבססת התרשמות השופט מאמינותו של עד שנחקר על דוכן העדים".

עו"ד דותן לינדנברג | צילום: דובי פיינר

"יחד עם זאת ניתן יהיה באמצעות "שיחת היוועדות חזותית" או תכתובת במערכת נט משפט, לנהל בשלב "קדם משפט", הליכים טכניים או פרוצדורליים. לדוגמא החלטה אם להזמין מומחים רפואיים וכיו"ב. זה יחסוך נסיעות לבתי משפט והמתנה לדיונים מה שבסופו של דבר יזרז את ההליך המשפטי כולו והלקוחות יוכלו לקבל הפיצוי המגיע להם מוקדם יותר".

לדבריו, מערכת המשפט מתייעלת כל הזמן וכבר כיום במקרים רבים, אין צורך להגיע לבית המשפט בכדי שהשופט יציע הצעת פשרה כזו או אחרת לצדדים והיא נשלחת בכתב.

"כיום חלק גדול מהדיונים הם פומביים ופתוחים לקהל הרחב, אבל אני לא בטוח שנכון יהיה שכל הדיונים ישודרו ואדם מן היישוב יבחר באיזה דיון לצפות" אומר עו"ד דותן לינדנברג העוסק בתביעות נזקי גוף: "בדיון שמשודר לכולם, ישנה לדעתי פגיעה בפרטיות ואני סומך על בתי המשפט שימצאו את שביל הזהב שישמור על האיזון הנכון".

"כל הנושא הזה של דיונים באמצעות ה- SKYPE FOR BUSINESS הוא חדש בכלל ובהקשר המשפטי בפרט ועדיין צריך ללמוד את ההשלכות לכך. יחד עם זאת אין ספק שמגפת הקורונה מזרזת את החדשנות גם בתחום המשפט ותקדים את המחר. מערכת המשפט התייעלה לפני הקורונה ומדובר גם כעת בעוד צעד בכיוון הנכון".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך