התכנית של משרד החינוך: כך צפויים ילדי השילוב והחינוך המיוחד לחזור ללימודים

מוסדות החינוך המיוחד ישובו ללימודים ביום שלישי ה- 21.4. כיתות לחינוך מיוחד בבתי ספר רגילים ושילוב יחזרו ביום רביעי ה- 22.4. הלימודים בחברה הערבית יחלו בתאריך ה- 25.4, המתווה גובש בכפוף לנהלים של משרד הבריאות וקיבל את אישורו
משרד החינוך: אלו החופשים שיקוצרו

משרד החינוך מפרסם היום (מוצ"ש) את מתווה החזרה ללימודים של מערכת החינוך המיוחד. בהתאם למתווה, החזרה תעשה באופן מבוקר והדרגתי, ובכפוף להנחיות משרד הבריאות. המתווה מאפשר לתלמידים הזכאים לשירותי חינוך מיוחדים לקיים סדר יום שיהווה שגרה חדשה בעבורם ובעבור בני משפחותיהם, תוך שמירה על בריאותם, והקפדה על ההתנהלות ועל הגברת המודעות לצמצום האפשרות להידבקות.

המתווה מתייחס לילדים ולתלמידים הלומדים במסגרות החינוך המיוחד, וכן לתלמידים הלומדים בכיתות חינוך מיוחד בבתי ספר רגילים ולתלמידים משולבים בבתי הספר ובגנים. הצוותים החינוכיים והרשויות המקומיות יערכו ביומיים הקרובים לקראת פתיחתם של מוסדות החינוך ביום שלישי. במשרד מציינים, כי בכל מקרה הבאת התלמיד אל המוסד החינוכי תהיה נתונה לבחירת ההורה.

אופן ההפעלה במוסדות החינוך המיוחד:
▪️ הלמידה תתבצע לסירוגין בימים שייקבעו מראש לכל תלמיד על פי המערכת האישית שלו או במתכונת של למידה במשמרות.
▪️ הלמידה תתקיים בקבוצות של עד 2-3 תלמידים במרחב הגן/הכיתה, תוך הקפדה על 2 אנשי צוות קבועים שייפגשו עם התלמידים.
▪️ לכל תלמיד שיגיע למוסד החינוכי, תתוכנן מערכת אישית עד 3 פעמים בשבוע בתיאום עם ההור
▪️משך כל מפגש יהיה בין שעתיים עד שלוש שעות, וכן תתוכנן עבור התלמיד תכנית למידה מרחוק.
▪️ בכל מוסד חינוכי יתוכנן מערך הפסקות לכל כיתה במרחב ובזמן נפרד. לא תתקיים הפסקה משותפת לכלל התלמידים.
▪️ התנועה במרחבים המשותפים תהיה בכפוף להנחיות משרד הבריאות, תוך שמירה על חבישת מסיכות שתעשה בהתאם לצרכים של כל אוכלוסייה, שמירה על כללי מרחק, מספר הנוכחים והקפדה על כללי ההיגיינה.

מקום הלימוד:
▪️ ילדים ותלמידים במוסדות לחינוך מיוחד יגיעו למוסד החינוכי בו הם לומדים בשגרה.
▪️ ילדים ותלמידים בכיתות לחינוך מיוחד בתי ספר רגילים ותלמידים משולבים בגנים ובתי ספר רגילים יגיעו אל מוסדות החינוך שייקבעו על ידי הרשות המקומית/הבעלות, והשיבוץ ייעשה בהתחשב במרחק ממקום המגורים שלהם.

תלמידים חולים בביתם אשר זכאים לשירותי חינוך מיוחדים בשגרה באמצעות תכנית שלבים, יינתן להם שירות באמצעות למידה מרחוק או בבית, ככל שניתן. תלמידים אשר מקבלים שירותים רפואיים בשגרה במוסדות החינוך המיוחד באמצעות ביקור רופא, יקבלו את המענה בביתם ככל שניתן.

שר החינוך רפי פרץ אמר: "מתחילת המשבר הצבנו את החינוך המיוחד בראש סדר העדיפויות – גם כאשר נאלצנו לסגור את מרבית המוסדות פעלנו להחריג את החינוך המיוחד. שגרת יומם והמסגרת עבור תלמידים אלו קריטיים מאוד והמשבר הזה עלול לגרום לנסיגות בהתקדמות שלהם. בנינו מערכת מדורגת של חזרה לשגרה, תחת הנחיות קפדניות של משרד הבריאות, ואנו פועלים כל העת על מנת ששאר מסגרות החינוך יוכלו לחזור לשגרה החדשה".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר: "כוחה של מערכת החינוך הישראלית היא ביכולתה להגיב במהירות וביעילות, ולצלוח מעברים חדים בין שגרה לחירום. מיד גם סגירת בתי הספר התחלנו את הלמידה מרחוק, פתחנו 70 מוקדים טיפוליים ברחבי הארץ כדי לתת מענים מידיים לתלמידים עם צרכים מיוחדים, ובמקרים חריגים הנגשנו טיפולים בבתי התלמידים. במקביל, שקדנו לילות כימים על חלופות אפקטיביות לפתיחה מדורגת של מוסדות החינוך, כאשר האוכלוסייה הראשונה ששמנו עליה דגש ודאגנו שיינתן לה מענה היא החינוך המיוחד שתחזור החל מיום שלישי באופן מדורג ומסודר".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: ashdodonline1@gmail.com

אולי יעניין אותך